Anasayfa » Baş Sayfa » Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Kahvaltı Alışkanlığı Kazanın
Sabah günlerden ne olursa olsun erken uyanmak vücudu nitekim zinde tutmakta ve zihnin daha açık olmasını sağlamaktadır. Mutlaka her gün düzenli biçimde kahvaltı yapmalısınız ve kahvaltıda seçici olmak iyidir. Verimli, size enerji verecek gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Hayvansal gıdalar, sebze ve baklagillerden faydalanmalısınız. Tek başına simit, sandviç gibi gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. 
 

En Uygun Kahvaltı Saati

En uygun saat elbetteki uykudan uyandığınız andan ortalama 1 saat sonrasıdır. Fakat 11:00'de uyanıp, 12:00'de kahvaltı yapmaya yemek faslı denilebileceği için bu kahvaltı sayılmayacaktır. Çünkü saat 11'e kadar sabah faslıdır ve mutlaka erken uyanmaya özen gösterilmelidir. Ortalama bir yetişkin için ideal kahvaltı saati 07:30 ila 08:00 arasıdır. 

Kahvaltı Mekanı

Kapalı ve karanlık mekanlardan uzak durmalısınız. Açık havada ve özellikle de güneş alan ama güneşle doğrudan temas edilmeyen mekanlarda kahvaltı yapmalısınız. Masada veya oturarak kahvaltı yapılabilir. Yer sofrası yahut kahvaltı masası uygundur. Sakin ve ferah mekanlarda kahvaltı yapmanız, zihninizin doymasını ve çok fazla midenizi doldurmanızı önleyecektir. 
Ayrıca ayda bir olsa da mekan değişikliği iyi gelecek ve farklı ortamlarda kahvaltı yapmanızla zihinde yenilikçi hücre oluşumu gelişecektir. Bu yüzden ayda bir de olsa dışarıda kahvaltı yapabilirsiniz. Otantik, organik veya modern farklı mekanları deneyebilirsiniz. 

Kahvaltı Pozisyonu

Oturarak yer sofrasında veya masada yemek ve kahvaltı yapmak en uygun olanıdır. Ayakta atıştırmalık veya yürürken yemek kadar zararlı bir şey olamaz. Asla böyle bir alışkanlık edinilmemelidir. Kahvaltı yapmak için mutlaka zaman ayırılmalıdır. Yatarak veya gezerek kahvaltı yapmak sağlığa zararlı olduğu kadar tükettiğiniz gıdaların yere dökülmesine de neden olacağından çevreye de zarar vermektedir. 

Kahvaltı Adabı

Evvela konuşurken asla bir şey yemek ve içmemek gerekir. Kahvaltı ve yemek fark etmez temel adap budur ki, sağlık açısından büyük önem arz eder. Tıkanma ve boğulma riskini giderir. Kahvaltı sofrasında konuşmak değil de, muhabbet edilebilir. Muhabbet sevgiyle diyalog oluşumudur. Ruhunuza huzur verir ve kahvaltının haz vermesine yardımcı olur. Ağzımızda bir şey varken konuşmadıkça, kahvaltıda muhabbetin sakıncası olmayıp, aksine faydası vardır. 

Kahvaltı Usulü

Yalnız başınıza zorunlu olmadıkça kahvaltı yapmayın. Her daim bir dost bulun. Ayrıca çok kalabalık ve gürültülü yerlerde de kahvaltı yapmaktan kaçının. Kahvaltı adımlarına da özenle uyun. Kahvaltı faslını en baştan sona kadar takip edin ve her safhasında aktif olun. Yani, çayı koymak, sofra hazırlamak ve kahvaltı sonrası sofrayı toplamak gibi adımlar kahvaltının büyük önem arz eden adımlarıdır. Bu safhalarda rol alın. Sadece hazır konulmuş kahvaltıya oturup, hızla yedikten sonra kaçıp gitmeyin. Çay koymak, kahvaltı sonrası sofrayı toparlamak zihin ve yediklerini hazmetmeniz için önem arz eder. 

Kahvaltı Adımları

Evvela çay faslı denilen kısım vardır ki, çay veya kahve yahut süt fark etmeksizin kahvaltıda içeceğinize bağlı olarak hazırlanma sürecidir. Ayrıca asitli, zararlı ve alkol içerek içecekler asla tüketilmemelidir. Çayı demlemeye veya kahvenizi özenle hazırlamaya önem verin. Ailecek kahvaltı yapmak güne 1-0 galip başlamaya vesiledir. Ailenizle kahvaltının tadını çıkarın. Emin olun ki, kahvaltının kralına sahip ama ailesi ile asla kahvaltı yapma olanağı olmayan milyonlarca insan vardır. O anın tadını çıkarın. Çay faslıyla beraber sofranızı temiz bir yere, düzen içerisinde hazırlayın. Gerekli gıdaları kendi paketlerinde sofraya koymayın. Mutlaka cam veya porselen kap içerisinde servis etmelisiniz. Naylon, kağıt ve demir kaplardan uzak durun. Çay için küçük cam bardağı, kahve için fincanı, süt için porselen bardakları tercih edin. Kahvaltıya başlamadan önce derin bir nefes alıp, tüm kahvaltılıkları gözünüzle süzün ve anlamlandırmaya çalışın. Şükredin ve olmayanlar için de şükredin ki, çok fazla ürün sağlığa zararlıdır. Az ve öz kahvaltıya sahip olmaya çalışın. 
Çok uzatmadan ve kısa da tutmadan kahvaltınızı yapın. Asla bir bilgisayar, telefon veya televizyon gibi elektronik aletin kahvaltınızda size eşlik etmesine izin vermeyin, tabi şeytana da. Ailenizle muhabbet ederek kahvaltı yapın. Televizyon seyretmeyin, müzik de dinlemeyin. Kahvaltıdan önce MUTLAKA el ve yüzünüzü yıkayıp, kurulayın. Aynı şekilde kahvaltı sonrası da el yüz yıkaması ve diş fırçalama işine özen gösterin. Ardından da ailenizle kahvaltıyı toparlayın ama mutfağın umuduna da bırakmayın. Her birini yerli yerince toparlayarak yerleştirin. 

Kahvaltıda Tüketilmesi Gerekenler

Her şeyden önce yumurta ve peynirin gücüne inanın. Simit, poğaça ve yaş pastalardan olabildiğine uzak durun. Kahvaltıda süt ve türevlerinin önemi büyüktür. Çok fazla kafein ve yağlıdan da kaçının. İdeal kahvaltı için birkaç örnek aşağıda sıralanmıştır. 

1. Çeşit Kahvaltı

- Bir bardak süt
- Bir ince dilim beyaz peynir
- 5-6 adet zeytin
- Bol domates, salatalık, yeşillik
- 1-2 dilim tam buğday ekmeği

2. Çeşit Kahvaltı

- Bir bardak süt
- 1 yumurta
- 5-6 adet zeytin
- Bir dilim reçelli ekmek
- 1 adet mandalina

3. Çeşit Kahvaltı

- Bir bardak süt
- Tahin- pekmez
- Bir fincan ceviz
- İki dilim ekmek
- Bir adet portakal

Uygun gıdaların da özellikle organik olanlarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle de trans yağ içeren her türlü gıdadan ve paket üründen uzak durunuz. Yeme içme kültürü kişinin sadece sağlığı için değil, aynı zamanda zihin ve alışkanlıklarını da etkilemektedir. Ağız kokunuzun ve ten renginizin dahi oluşumunda büyük rol oynar. 

Kahvaltıda Nükte

Her zaman olmamakla beraber arada bir kahvaltıda güzel bir gazete okumak da faydalıdır. Elektronik değil, kağıt versiyon gazetelere önem verebilirsiniz. Kahvaltının ortasında kalkıp, çiçeklerinizle oynayabilir veya evcil hayvanınız var ise onunla şakalaşabilirsiniz. Emin olun ki, bu sizin ruhunuzun dinç ve zinde kalmasına yardımcı olacak ve güne şefkat dolu başlamanızı sağlayacaktır. Sabah 9:00'dan sonraya kahvaltınızı bırakmayın. 

Uyarı

Kahvaltıda asitli tüketmeyin ve elektronik her türlü eşyadan uzak durun. Toplum olarak hastalık gibi bulaşan televizyon karşısında kahvaltı keyfine son verin. Kahvaltı ve öğlen yemeğinin arasında asla atıştırmalık dahi olsa su harici bir şey tüketmeyin. Abur -cubur sağlıksız gıdalardan uzak durun. Sandviç ve simitle kahvaltı yapmaktan vazgeçin. İmkanınız olmuyorsa normal ekmek arası sade beyaz peynir ve bir bardak süt işinizi görecektir. Ona da fırsat bulamıyorsanız birkaç adet ceviz ve kuru incir çok daha iyi olacaktır. 
Kategori: Yaşam Kalitenizi Yükseltin | Yazan: jungnet (30.09.2017)
Okunma: 37 | Etiketler: kahvaltılıklar, kahvaltı, kahvaltı adabı, kahvaltı alışkanlığı, kahvaltı adımları | Değerlendirme: 5.0/1
Homepage Baukasten - uCoz