Anasayfa » Baş Sayfa » Yaşam Kalitenizi Yükseltin

İletişim Becerilerinizi Geliştirin
Kişinin var olma ve olgunlaşmasında en önemli unsur iletişim becerileridir. Kişi, ne kadar iletişimde yetenekli ve becerikli olursa o kadar hayattan kolay yer bulur. Zor işlerin üstesinden o denli kolaylıkla gelebilir. İletişim becerilerimizi geliştirmek için her zaman bir yol vardır. E-posta adresinizdeki imzanız, yazı tarzınız ve yazım kurallarına uygun mail ileterek başlayabilirsiniz. Sonrasında ise sosyal medya veya sms iletimlerinde kısaltmaları ortadan kaldırarak devam edebilirsiniz. 
 
İletişim tek taraflı bir durum değildir. Anlaşabilmek veya anlatmak ya da ifade etmek gibi kısıtlı bir durum değildir. İletişim başlı başına çevremizle daimi etkileşim içerisinde olmaktır. Konuşma, diksiyon, ifade, üslup, ses tonu gibi unsurlar iletişimin önemli parçalarıdır. Fakat daha kapsamlı ve çevre ile tama manada etkileşim içerisinde olma durumu iletişim becerisi gerektirir. İletişim becerilerinizi geliştirebilmek için bazı unsurlara dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Bunlar; 

Kendinizi Tanımalısınız

Her şeyin başı sizsiniz. Birey, her unsur ve olgunun başında gelmektedir. Bu yüzden öncelikle sizin kendinizi tanımanız gerekiyor. Yeriniz, konum ve eğitim durumunuzdan, alışkanlık ve zevklerinize kadar bu duruma dikkat etmeniz ve kendinizi her açıdan tanımanız gerekiyor. Kendimi tanıma hususunda farklı kaynaklardan faydalanarak kendinizi iyice tanımanın yolunu bulabilirsiniz. 

Doğru İfade Edebilmelisiniz

En zor durum yanlış anlaşılmaktır. Kendinizi doğru ifade edebilmeli ve bunun yollarını iyi belirlemelisiniz. Kısa ve öz konuşmak ilk adımlardır. Ayrıca doğru ve samimi bir üslup seçmek faydalı olacaktır. Neyi nasıldan ziyade seçeceğiniz sözcükleri özenle seçmeli ve yerinde kullanmalısınız. Bu olgunun gelişimi için bolca röportaj dinleyebilir ve kitap okuyabilirsiniz. 

İyi Bir Dinleyici Olmalısınız

Konuşmak kadar dinlemek de önemlidir. İyi bir dinleyici olmalısınız. Dinlemenin kulaktan öte geldiğini kabul etmelisiniz. Göz teması kurmalı, kulak vermeli, anladığınızı belirten tepkiler vermeli ve işittiğiniz sözcükleri zihninizde harmanlayarak, konuyu anlamlandırmalısınız. Dinlerken, bir konuya takılıp konsantrasyon kaybı yaşamamalısınız. 

Önyargıdan Uzak Hoşgörülü Olun

Önyargılarınıza geride bırakmaya çalışın. Her kim ve hangi birey olursa olsun her zaman hoş görülü olun. 

İfadelerinizi Beden Dilinizle Güçlendirin

Konuşurken beden dili ve mimiklerinizi kullanmayı iyi öğrenin. Sırf beden dilini kullanmak için komik hale düşmekten ve ilgi dağıtıcı hareketlerden uzak durun. Mimik ve beden diliniz anlatımınıza uygun, üslubunuza yakışır ve konuyla alakalı olmalıdır. Örnek verecek olursak; Dini bir konu hakkında şefkat ve merhameti anlatıyorsanız, asla edepsizce, aşırı harektli davranış ve beden dili kullanmamalısınız. Narin bir ses tonu, gülümseyen bir yüz ifadesi ile anlatmalısınız. Kahkaha atmamalı ve ellerinizi kullanmayı iyi ayarlamalısınız. 

Ayrıca

  • Sözcükleri doğru telafuz edin ve doğru anlatım için seçtiğinizden emin olun. 
  • Empati yaparak ve anlayış göstererek konuşmaya özen gösterin. 
  • Mümkünse bir veya birkaç tane iletişim becerileriyle ilgili kitap veya makale okumaya çalışın. 
Konuşmak kadar yazışmak ve bakışmak da önemlidir. O yüzden yazdıklarınızda da aynı unsurlara dikakt edin ve tabi ki, bakışmalara da. Hiç bir söz söylemeden konuşmak ve iletişim kurmak mümkündür. Bu durumları da göz ardı etmeyin. 
Kategori: Yaşam Kalitenizi Yükseltin | Yazan: jungnet (03.10.2017)
Okunma: 33 | Etiketler: iletişim becerileri, ifade, beden dili, İletişim Becerilerinizi Geliştirin | Değerlendirme: 4.0/1
Homepage Baukasten - uCoz