Anasayfa » Baş Sayfa » Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Günlük Ajanda Kullanın
Günlük yapacaklarınızı, önemli notları ve randevularınızı ajanda kullanarak kayıt altına alın. Telefon ve tablet üzeri kullanabileceğiniz not uygulamaları olsa da elle yazmak bir başkadır ve fark etmeseniz de birçok açıdan sizin farkındalığınızı artırır. Günlük yapacaklarınızı, randevu ve hatırlamanız gerekenleri kendinize özel aldığınız bir ajandaya yazın. Elle yazıp, tamamlananları belirtir. Tamamlananları belirtmek için kendinize bir tarz oluşturun. Üzerini çizme, tik atma gibi yöntemler kullanabilirsiniz. 

Ajandada Olması Gerekenler

Not için kullanacağınız ajandada kendinizce bölümlendirme yapın ve ilgili alanlara düzen içerisinde not alın. Örnek bölümlendirme aşağıda belirtilmiş olup, kendinize göre ayarlamanız faydalı olacaktır. 
  • Randevularım
  • Özel Notlarım
  • Görüşme Detaylarım
  • Kelimelerim (Yabancı Dil Öğrenenler İçin)
  • Yapılacaklar
  • Alınacaklar
Küçük cep ajandaları da kullanabilirsiniz. 

Ajanda Kullanım Kılavuzu

Ajanda kullanımınızı kolaylaştırma ve verimi artırmak için birkaç nüansa dikkat etmenizde fayda var. 

Renklerin Gücünden Faydalanın

Haftanın her bir günü için bir renk belirleyerek ilgili renkten faydalanabilirsiniz. Bu durum görsel hafızanızın yorulmadan olgunlaşmasını sağlar. 

Yanınızdan Ayırmayın ve Düzenli Not Alın

Ajandanızı her zaman yanınızda taşımaya ve her notu düzenli biçimde almaya özen gösterin. Dikkat gelişimini ve sorumluluk olgusunu bu şekilde zamanla geliştirmiş olursunuz. Ayrıca unutkanlığa da birebirdir. 

Yaptıklarınızı Belirtin

Tamamlanan işler için silme yöntemini kullanmanızı önermiyorum. Daha çok belirtmek daha faydalı olacaktır. Ya üstlerini tek bir şerit halinde çizin ya da tik atın. Çarpı veya artı işareti de kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ne kadar iş yaptığınızı ve unuttuğunuz bir konuda geri dönüp hatırlamanızı sağlarsınız. 

Aylık veya Haftalık Program Yapın

Yapılacakları ve önemlileri programlayın. Zamanı iyi kullanmak için bu durum önemlidir. Her zaman en önemlileri yakın tarihli olarak belirleyin. Zaman yönetimini öğrenecek ve zaman içerisinde sizi kendinize ayıracağınız unsurlardan alı koyan diğer etkenlere karşı güçlü hale getirecektir. 

En Önemlisi

Her şeyin en önemlisi de belli kurallara ve önerilere takılmadan ajandanızı kendinize göre ayarlayın. Nasıl hoşunuza gidiyorsa o şekilde tasarlayın, zira bu sizin öz duygusallığınızı süsleyecektir. Zevklerinizle ajanda tutmaktan daha çok mutlu olacaksınız. 
Not: Hiç bir şey bulamadığınız anlarda da üzerine resim çizmeniz dahi sizi rahatlatacaktır. 
 
Kategori: Yaşam Kalitenizi Yükseltin | Yazan: jungnet (30.09.2017)
Okunma: 40 | Değerlendirme: 5.0/1
Homepage Baukasten - uCoz