Anasayfa » Baş Sayfa » Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Gönüllü Olun
Kendiniz ve çevreniz için gönüllü bir şeyler yapın. Gönüllü projelerde çalışıyorsanız da konu veya çevrenizi değiştirin. Ağaç dikme, hasta ziyareti, dil öğretme, çocuklara oyun öğretme, gezi vb. birçok alanda gönüllü projelere katılabileceğiniz gibi kendiniz de gönüllü eylemler başlatabilirsiniz.  Ayda bir defa da olsa gönüllü bir eylem gerçekleştirin. Bir defasında hastaları, kimsesizleri veya yaşlıları ziyaret edin. Bir başka seferinde ise sahile gidip, çiçekçilerden çiçek alın ve onlarla resim çekilin. Gönüllü yapılabilecek o kadar iş ve uğraş vardır ki, bunlar hem sizi, hem de çevrenizi mutlu eder. Sizin için küçük bir mutluluk bazen karşınızdaki için hayat meselesi olabilmektedir. Blog yazmak dahi gönüllü bir eylemdir. Bilgi ve birikimlerinizi gönüllü olarak insanlara aktarabilirsiniz. 

Bazı Bireysel Gönüllülük Eylemleri

Blog Yazın

İyi olduğunuz veya sevdiğiniz konularda blog yazın. Bu sayede okuyan kişilere ücretsizce ve gönüllü olarak bilgi sunmuş olursunuz. 

Mesaj Gönderin

Cuma, bayram, özel gün derken bunların her biri için sevdiklerinize ve hatta rehberinizde tanımadıklarınıza güzel mesajlar gönderin. 

Ayrıca

Kullanmadığınız eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine verin. İnternette bir sürü gönüllü yapabileceğiniz iş bulunuyor. Bazı sitelere gönüllü yazı gönderebilir, destekçi olabilirsiniz. 

Gönüllü Katılabileceğiniz Önemli Kuruluş ve Organizasonlar

 1. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı(TEGV): Temel amacı ilköğretim çağındaki çocuklara eğitim ve etkinlikler oluşturmak, gönüllülerin kendi bilgi ve becerilerini çocuklara aktarmasını sağlamaktır. 
 2. Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP): Hayvan haklarını korumak ve birçok hayvanı kurtarmak için gönüllü kişilerden oluşan yegane kuruluştur. 
 3. Altı Nokta Körler Derneği: Görme engelli insanlara yardım eli uzatmak için oluşturulmuş kuruluştur. Sizlerde bu hususta destek olabilir, gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz. 
 4. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü: Aile ve çocukların yanında gönüllü abla-abi olarak kalmak ve onlara yardımcı olmak isteyenler için ideal bir kurumdur. 
 5. Barınak Gönüllüsü: Bulunduğunuz il veya ilçede mutlaka bir hayvan barınağı vardır. Buralarda gönüllü çalışabilirsiniz. 
 6. Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği: Engelliler için kurulmuş yardımlaşma derneğidir. Engelli kişilere gönüllü olarak eğitim verebilir, sosyal etkinlikler tertip edebilir ve dahasını sunabilirsiniz. 
 7. Acil İhtiyaç Projesi Vakfı: Acil ihtiyaç sahiplerine erzak, kitap, kıyafet, gıda gibi ihtiyaç ürünlerini toplayarak ulaştırmaya dayalı çalışan bir vakıftır. Sizlerde bu vakıf bünyesinde kitaplarınızı, kıyafetlerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz. 
 8. LÖSEV: LÖSEV, Bilindiği üzere lösemili çocuklar ve onların ailelerine maddi-manevi destek olmaya çalışan köklü bir vakıftır. Yaş, cinsiyet, meslek ve statü fark etmeksizin aslında her bireyin bu çocuklara yardım edebileceği bir şeyler var. Sizlerde bu doğrultuda yardım eli uzatabilir ve gönüllü olarak bu oluşumda yer alabilirsiniz. 
 9. Huzur Evleri Kurma ve Yaşatma Derneği: Özel bir üyelik şartı olmadan, gönüllü olarak düzenli biçimde huzurevlerini ziyaret ederek yaşlılara destek olmanızdır. Bu doğrultuda iki haftada bir bunu sağlayabilirsiniz. 
 10. Greenpeace: Doğayı ve yeşili korumak aslında her bireyin ve özellikle de nitelikli bireylerin görev ve sorumluluğudur. Bu doğrultuda sizlerde bu oluşumda gönüllü olarak yer alabilirsiniz. 
Ayrıca bunların dışında daha kapsamlı, gelişmiş biçimde gönüllü yer alabileceğiniz oluşumlarda var. Bunlar ise; 
 1. Toplum Gönüllüleri
 2. YGA
 3. TurkishWIN
 4. AIESEC 
 5. TEMA
 6. UNICEF


 
Kategori: Yaşam Kalitenizi Yükseltin | Yazan: jungnet (01.10.2017)
Okunma: 38 | Etiketler: hayvan haklarını korumak, mutlu olmak için gönüllü olmak, gönüllü yapılabilecek şeyler, gönüllü olun, lösev, gönüllülük | Değerlendirme: 0.0/0
Homepage Baukasten - uCoz