Anasayfa » Baş Sayfa » Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Başkalarının Hakkınızda Düşündüklerini ve Söylediklerini Önemsemeyin
Kişinin başarı ve başarısızlığını etkileyen en önemli etkenlerin başında çevre gelir. Fakat başarı ve mutluluğunuz için etrafınıza pek aldırmamalısınız. Hakkınızda ne düşündüklerine ve ne söylediklerine asla kulak vermeyin. Bu sizin özlük potansiyelinizi olumlu etkileyecektir.  Başkalarının dediklerini ve düşündüklerini önemsememenin önemli birkaç adımı:
 1. Bu sizin hayatın ve kimseyi ilgilendirme: Kendi hayatınızı kendiniz şekillendirmeli ve başkalarının müdahale etmesine izin vermemelisiniz. 
 2. Sizin için en iyi olan şeyi siz daha iyi bilirsiniz: Konu ve durum ne olursa olsun gizli ve açık her şeyi siz bilebilirsiniz. Kendinize iyilik yapın ve kendinizi iyi tanıyıp, kendi fikirlerinizle kendi doğrularınızı bulun. 
 3. Hayallerinizin peşinden koşmanıza mani olacaklarını unutmayın: Herkes kendince bir mantık yolu tutar ve sizi etkiler. Bu yüzden hayallerinizin ardından gitme konusunda kararlı onun. 
 4. Kararlarınızın sonuçlarından siz etkilenirsiniz: Bu durumu göz önünde bulundurarak hareket edin. Bir bedel veya ceza olacaksa siz bu bedeli öder ve cezayı çekersiniz, başkaları değil. 
 5. İnsanların düşünceleri her zaman değişkendir: Ne karar alınırsa alınsın, hangi kanaat getirilirse getirilsin, insanları fikirleri her zaman değişkendir. Bu yüzden söylenenlere ve düşünülenlere aldırmayın. 
 6. Hayat çok kısa: Kısacık ömürde, en fazla 60, 70 veya 80; hadi bilemediniz 90 - 100 yıl kadar yaşayın. Bu ömür oldukça kısadır emin olun ki. Bu ömrü neden başkalarının ağzına bakarak geçiresiniz ki? Kısacık hayatta farkındalık oluşturmaya çalışın.
 7. Ne ekersen onu biçersin: Kararlarınızda, sorumluluk ve neticeleri de sizi etkiler ve buna göre yaşayın. Kendiniz için yaşayın, başkaları için değil. 
 8. Kimse siz kadar kafa yormuyor: Siz bir konuda karar almak için saatler, günler ve haftalar harcarken 2 dakikada karar verip, yargılayan kişilerin fikirlerine neden karar veresin ki? Ne düşündüğüm konuyu, ne de neticelerini sizin kadar kimse düşünüp, kafasını yormuyor. 
 9. Etrafınıza özgürlüğünüzü kısıtlayacak duvarlar örmeyin: Çevreye bağımlı olmak, kendinizi özgürlük kısıtlayan duvarlar örmek gibidir. Etrafın söylediklerini ve düşüncelerini önemsemek, size "El alem ne der?" duvarını ördürür. Bu duvarı örmekten sakının. 
 10. Tavizler vermeyin ki, bir süre sonra başkaları için yaşamaya başlarsınız: Her söyleneni kafana takar, önerileri yapmaya çalışırsın ve zamanla yorulup, bitkin düşersin. Bu da yaşam enerjinizi gerçekten bitirir. 
 11. Kimseyi memnun edemezsiniz: Ne yaparsanız yapın, kimseyi memnun edemezsiniz. Yalnızca kendinizi ve en sevdiklerinizi mutlu etmeniz kafidir. Önce can, sonra canan olmanız gerekmektedir. 
Uzun lafın kısası, kendinizi kontrol edin ve kendinize göre kararlar alarak, yaşamaya çalışın. Ölüm bile sizi tek başınızı alıp, götürecek. 

Not: Tüm bu unsur ve detaylarda mutlaka toplumsal ahlaki değerleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu  hem insani ahlak ve etikliği ve hem de sizin gerçek manada yaşam kaliteniz için önem arz etmektedir. 
Kategori: Yaşam Kalitenizi Yükseltin | Yazan: jungnet (05.10.2017)
Okunma: 32 | Etiketler: başkalarının dediklerine kulak asma, başkalarını önemsemeyin | Değerlendirme: 5.0/1
Homepage Baukasten - uCoz