Anasayfa » » Almanca - İngilizce - Türkçe Teknik Vaka Sözlüğü [ Yeni Ekle ]
HANDBRAKE

HANDBRAKE
Handbremse
EL FRENI
Als Handbremsen werden Bremsanlagen bezeichnet, die mit Muskelkraft von Hand betätigt werden. 

 

Otomobil sistemlerinin günden güne teknolojinin katkısı ile birlikte  gelişmesi, değişik sistemlerin de ortaya çıkışını sağlamıştır. Gelişen araç servis bakım vb. uygulamalar tüketiciye sunulmuştur. Otomobil başta olmak üzere genel olarak motorlu kara araçlarının düzeninde mekanik alana giren fren sistemlerinin önemli bir kolu olan el freni düzeneği özellikle araç güvenliği ve park etme konusunda çok önemli bir görev üstlenir. Buna göre aracınızdaki el freni çekildiği zaman çelik bir tel aracılığı ile frenlerin sıkışarak aracı hareket ettirmemeye çalışması mantığı ile bu düzenek çalışır. Diğer frenlerde frene bastığınızda tamamen hidrolik yardımı ile aracı durdurmaya çalışır fakat el freni böyle değildir, el freni tamamen mekanik bir aksamdır. Çekildiğinde özellikle arka tekerlekleri sıkıştırarak aracın durmasını sağlar.

El freni çok pratik bir kullanıma sahiptir. Çekerken üzerindeki düğmesine basmadan sesini duyarak çekmek gerekir. Ama indirirken üzerindeki düğmeye mutlaka ama mutlaka basarak el frenini indirmeniz gereklidir. Eğer bu düğmeye basmazsak fren üzerindeki çelik tele bir süre sonra hasar verebiliriz. Bu bağlamda el frenini çekerken en yukarıya kadar çekmeyip, bir kaç diş boşluk bırakmakta da fayda vardır.

Bu işlemin en önemli ve gerekli olduğu durum olarak özellikle aracımızı park halinde bıraktığımızda el frenini mutlaka çekmemiz gerekmektedir. Burada aracınızın kayması ve istemsiz şekilde hareket etmesi önlenebilir. Fakat kış aylarında, karın yoğun yağdığı ve don olduğu dönemlerde el frenini son noktasına kadar değil de biraz boşluk bırakarak çekmenizde fayda vardır. Bunun yanında aracınızın park halindeyken kayma yapsa dahi çok fazla hareket etmemesini sağlamak isterseniz bu konuda el frenini çektikten sonra da aracı viteste bırakmanız fayda sağlar. Bu sayede el frenine düşen yük paylaşılacaktır. Aracı tek başına sadece el freni durdurmaya çalışmayacaktır.


Araştır | (25.02.2018)
Gösterim: 25 | Etiketler: HandBrake, Handbremse, EL FRENİ | Değerlendirme: 5.0/1