Haber Anasayfası » 2017 » Nisan » 25 » Artık İstifa Etmek Tazminatı Yakmayacak
09:27
Artık İstifa Etmek Tazminatı Yakmayacak
Bir iş yerinde uzun yıllar çalıştıktan sonra istifa edilmesi durumunda tazminat alınamıyordu. Artık alınabileceği açıklandı. Çalışanlar artık tazminatlarını yakmadan istifa etme hakkına sahip olacaklar. "Kıdem tazminatı Fonu'nun iş hayatına yepyeni bir soluk getirmesi beklenirken, planlanan sistemle birlikte uzun süre aynı iş yerinde çalışan birisi artık tazminatını yakmadan istifa edebilecek. 

Son yıllarda yapılan kıdem tazminatının fona dönüştürülme çabası çalışma hayatının taraflarını karşı karşıya getirdi gibi. İşçi sendikaları hak kaybına müsaade etmeyeceklerini dile getirmekle beraber, işveren sendikaları da eleman tutmakta zorlanacaklarını vurguluyor. Geçen haftalarda Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamasına bakılacak olursa yeniden bu süreç gündeme konu oldu. Kıdem tazminatı fona dönüşürse işçi ve işveren için durumlar biraz değişecek ve ciddi değişiklikler görülebilecek. Bu ilgili fon işçiye güvence sağlayacak ve işverene ise maliyetleri öngörme ve finanse etme kolaylığı getirecek. Ancak bu işlem sonrası durumlar nasıl olacak? 

Hak Kaybolacak mı?

Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesiyle işçiler için en önemli kazanım, nitekim kıdem tazminatı hakkının kaybolmayacak olmasıdır. Bugünkü uygulamaya bakılacak olursa 8 yıldır aynı işyerinde çalışmakta olan ve bir başka işyerine yüksek ücret teklifine karşın karşın işçi, kıdem tazminatını yakmamak için işten ayrılamıyor, istifa edemiyordu. Bu yüzden de hem kendisi, hem de kariyeri için sağlam adımlar atamıyordu. Verimsizlik ön plana çıkmakta ve mutsuz işi profili görülmekteydi. Bazı kişiler de kendilerini kovdrmak için türlü yollara başvuruyordu, bu sistemle vurmaya da devam edecek gibi görülüyor. Fakat bu ön görülen sistem gereği bu usulsüz çırpınışlara gerek kalmayacak. 

23,5 Güne Düşebilecek

Bugünkü yapının korunmasına ilişkin çalışma gereği yüzde 8,33 civarında prim ödemesi gerekmektedir. Bunun yerine yüzde 5 oranında prim ödenerek gerçek faiz ve ücret artışıyla 25 yıllık çalışmanın akabinde bir yılın karşılında 23,5 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı alınabilecek. Bunun mümkünatı için özel bir yapının hayata geçirilme çabaları gösteriliyor. 

Emeklilikte Alınabilir mi?

Kıdem tazminatı fona dönüştürüldüğü takdirde bugüne nazaran farklı bir işlem gerekecek, emeklilik durumunda işçinin kıdem tazminatı alması söz konusu olacaktır. Yeni geçilmesi düşünülen bu fon sistemine göre işçinin hiç kaybı olmayacak, yalnız kıdem tazminatı emekli olduğunda veya emeklilik için yaş dışındaki diğer şartlar tamamlandığında alınabilecektir. Bir diğer taraftan ise işçi bir gün dahi çalışsa, para kendi hesabında birikebilecek ve mevcut durumdaki kıdem tazminatının yanması söz konusu dahi olmayacaktır. 

İlerleyen zamanda asli detay ve bilgiler netlik kazanacaktır. 

 

 

Konum: Türkiye Cumhuriyeti
Kaynak Haberler.com
Eklenti: Görsel 1
Kategori: Ülke Habeleri | İnceleme: 195 | Ekleyen: jungnet | Etiketler: kıdem tazminatı, işçiler tazminat alarak istifa edeb, işçi istifa etme hakları, işçi hakkı tazminat, emeklilikte tazminat alabilme | Değerlendirme: 5.0/1
Bütün Yorumlar: 0
avatar
Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

Facebook | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz