Haber Anasayfası » 2015 » Nisan » 29 » ’Arama Tarama Yanılgısı’ Oyunu Büyük Beğeni Topladı
19:58
’Arama Tarama Yanılgısı’ Oyunu Büyük Beğeni Topladı
MEVLÜT BAKİ TAPAN’NIN YAZDIĞI VE DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK DAĞABAKAN’IN YÖNETMEN KOORDİNATÖRLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİĞİ 'ARAMA TARAMA YANILGISI' ADLI TİYATRO OYUNU İZLEYENLER TARAFINDAN BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI.
Mevlüt Baki Tapan’nın yazdığı ve Doç. Dr. Fatma Öztürk Dağabakan’ın yönetmen koordinatörlüğünü üstlendiği ’Arama Tarama Yanılgısı’ adlı tiyatro oyunu izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.
‘Aziz Nesin’in Fil Hamdi’sinden ve Kurt Kusenberg’in Ters Bir Bakış’ adlı öykülerinden esinlenerek tiyatroya uyarlanan ’Arama Tarama Yanılgısı’ Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkez’inde izleyicileriyle buluştu.
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir ilk olarak tarihte yerini almayı başaran oyun 17 kişilik ekibiyle birlikte 4 aylık çalışma sonrasında sahnelendi. Oyunun sahnelenmesindeki en büyük amaç bölüm içerisindeki öğrencilere maddi destek sağlamak olduğunu belirten oyuncular, ”Biletler de sabit bir fiyat belirtilmemiştir. Kişilerin kendi istekleri doğrultusunda bilet satışı sağlanmıştır. Ayrıca mevcut bir oyunu oynamak yerine, akademik bir çalışmaya da imza atmayı hedef aldık. Bu sebeple de oyunun ortaya çıkarılmasında bir takım çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar iki farklı edebi eser özellikle incelendi. Almancadan Türkçeye çeviri yapıldı. Bu eserler hakkında inceleme yapanların çalışmaları da incelendi. Bölüm adına yeni bir eser ortaya koymak amacıyla özgün bir eser kaleme alındı. Alınan eser iki farklı versiyonla bazı uzmanların görüşüne sunuldu.” şeklinde konuştular.
Eser tek perde olarak tüm seyirciye sunulmuş olup, uzmanların gözünden özel görüşler raporlanacak ve rapor halinde hem de oyunun tüm aşamaları uzun öykü halinde kurgusal olarak Mevlüt Baki Tapan tarafından kaleme alınacak ve kitap haline getirilecek. ’’Arama Tarama Yanılgısı’’ adlı tiyatro oyununun tüm çalışma süreçlerini içerisinde barındıracağı ’’Tiyatroya Giden Yol’’ adlı uzun öykü yakın zamanda yayına sunulacak.

Konum: Atatürk Universität,
Kategori: Kişisel Haberlerim | İnceleme: 543 | Ekleyen: jungnet | Etiketler: ’Arama Tarama Yanılgısı’ Oyunu Büyü | Değerlendirme: 5.0/1
Bütün Yorumlar: 0
avatar
Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz