Anasayfa » Yardım

İş-Eğitim ve hayat tecrübelerimi en iyi şekilde ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak, kişi ve kurumlara ışık tutmak temel unsurlarıyla yeni bir şeyler yapmak ve geleceğe dair büyük projelere ilk tomurcukları atmak için uğraşıyorum. Alan ve birime göre temel gayelerim değişiyor olmasına rağmen asli amacım, farkındalık oluşturmak ve yaratıcı fikirlerle yaşam kalitesini artırmanın yollarını kurmak ve bu uğurda geleceğe büyük fırsatlar, devasa eserler bırakmaktır. 

Fikir ve bilgilerimle oluşturulan bir eser, bir çalışma benim adımı anmasa da, bana herhangi bir kar veya atıf sunmasa da benim için büyük önem arz etmektedir. Zaten bu doğrultuda birçok güzel ve anlamlı esere, büyük e-ticaret ve blog sitelerine gölge yazarlık yapmıyorum. Gölge yazarlık, çaba ve muhteşemliği başkasına atfetmek değil midir aslında? 

Eğitmenlik Amacım

Öğrettiğim bilgilerle ezberi değil, üretmeyi ve yaratıcılığı neticelendirmeyi amaç ediniyorum. Almanca öğrenen bir öğrenci, kelimeleri ezberleyip bir diyaloğu zihninde canlandırmakla yetinmemeli. Almanca bir cümleyi yazabilmeli, kurgulayıp konuşabilmelidir. Seviye bazlı zaman diliminin sonunda öğrenci Almanca bir eseri, bir durumu tamamlamış olmalıdır. Örneklemek gerekirse, A1 Seviyesi dil öğretiminin sonunda öğrenciler, birçok deneme, makale yazmış ve kendine ait bir öykü kaleme almış olmalıdır. Mevzu yazımdan ibaret olmayıp, özgün bir şeyler ortaya koyulmasıdır. Bu, sesli bir Almanca kitap oluşturmak, bir video çekmek, Almanca-İngilizce bir tiyatro çevirmek dahi olabilir. 

Gölge Yazarlık Amacım

Kalite ve özveriyle birlikte ciddi fedakarlık gerektiren bu iş, yazarların birçoğu tarafından benimsenemeyen ama büyük zahmet ve uğraş isteyen yazarlık türüdür. Benim bu işi yapmamdaki en önemli neden amacıma uygun olmasıdır. Bencillikten öte fayda arz etmesi, tercihlerimin başındadır. Gölge yazar olarak kişi veya kurumlara yardımcı oluyorum. Fikirlerini tam ifade edemeyen bir kişinin kitap yazmasına, kitap sahibi olmasına yardımcı olmak, paha biçilemez bir duygudur. Ben de bu hususta kişilere yardımcı olmak, yetilerimle kişinin fikirlerini kurgusal bir olgu bütünlüğünde esere dönüştürmeyi amaç ediniyorum. Önemli olan bir eserde benim adımın geçiyor olması değil benim için. Önemli olan ihtiyaç sahiplerine bir eser veriyor olmak ve bu eserde en önemli katkılarda bulunmuş olmamdır. A firması bünyesinde Z isimli kişisinin adına bir girişimcilik kitabını yazmak, girişimcilikle ilgili blog oluşturarak onun adına makaleler kaleme almak girişimcilik için atılabilecek en önemli katkılardandır. Ben de bu uğurda bilgiyi paylamak amacıyla bu işi yapıyorum. 

Kalite Uzmanlığı Amacım

Görevim ve uğraşlarım gereği e-ticaret, satış&pazarlama, müşteri temsilciliği, yazarlık ve dil eğitmenliği gibi alanlarda unsur nitelendiren ve özellikle çaba sarf ettiğim kalite uzmanlığı için temel amacım yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Bunun için her daim her türlü çabayı göstermekten asla kaçınmayacağım. Çağrı merkezinde çalışan bir müşteri temsilcisinin daha nitelikli olmasını, daha kaliteli telefon görüşmeleri sağlamasını sağlamakla birlikte kendi hayatında da yaşam kalitesini artırmayı amaç ediniyorum. E-ticaret sitelerinde gerek içerik, tasarım ve ürün, gerek mantık ve satış-pazarlama aşaması ve gerekse bu süreçte aktif rol alan personelin amaç, tutum ve iş anlayışını kaliteli bir hale dönüştürmeyi gaye ediniyorum. 

Bunların haricindeki temel amacım bilgi ve deneyimleri paylaşarak yeniliklerin ve farkındalığın oluşmasına ek katkı sağlamaktır. Bu hususta gerekse birçok zaman ücretsiz ve karşılıksız fedakarlık göstermekteyim. 
 

Eğitmen&Kalite Uzmanı
Almanca-İngilizce dersler veriyor, kalite uzmanlığı yapıyorum.
Almanca, İngilizce ve Türkçe değerlendirme yapıyorum: Çağrı, Mail, Öykü, Diyalog, Sohbet, Soru-Cevap, Test, Kitap, Makale vb. Aylık özel koçluk ve dil eğitimleri düzenliyor, haftalık raporlamalar sunuyorum. Eğitim materyalleri ve belgeleri oluşturmaya, yeni özgün kaynaklar ortaya koymaya çalışıyorum. 
Her şeyden önce YAZARLIK yapıyorum. Kendimce bir şeyler karalayıp duruyorum. 
 • Kendimce geliştirdiğim Damlahatnâme ismini verdiğim türde yazıyorum. 
 • Proje ve uygulama geliştiriyorum.
 • Almanca, İngilizce ve Kalite üzerine öyküsel anlatıda ders anlatımları yapmaya çalışıyorum.
 • Çeviri yapıyor, eser değerlendirmelerinde bulunuyorum. 
 • Kısacası fırsat buldukça yazmaya dair bir şeyler yapıyorum.
Ek Kısa Açıklama: Eğitmen&Kalite Uzmanı - Yazar (jungnet)

 • İlk defa Türk Servis Usulünü projelendirip sundum. 2008
 • İlk defa yapıtların konuştuğu, yapıtların dilinden metafizik temelli romanı yazdım. 
 • İlk defa Almanca yapıt-kalıp/kavram sözlüğünü yaptım.
 • İlk post-modern akıma karşılık veren akademik temellere dayanan "Damlahatname" adlı edebi türü geliştirdim.
 • "Gezgin Türk Tarayıcı" adlı ilk Türk tarayıcısını geliştirdim.
 • "Garama" adlı ilk sosyal panelli arama motorunu geliştirdim.
 • "Revonews" adlı ilk doğudan İngilizce haber sitesini geliştirdim. 
 • "E-ticaret, Blog ve Mekan" bazlı ilk siteyi geliştirdim.
 • İlk defa Türk - Alman eserlerinden bir bütün oluşturarak "Arama Tarama Yanılgısı" adlı tiyatro oyununu Üniversitede yazdım. 
 • Üniversitenin Alman Dili Edebiyatı Bölümünde kulüp canlandırmasıyla ilk defa "Bilişimde Farkındalık" eğitimini organize ettim. 
 Ayrıca;
 1. uNet/uCoz adlı CMS sistemi hakkında baştan sona web site hazırlamaya ilişkin ilk Türkçe kaynak kitabını yazdım. 

İnternet sitemde yayınlanan bilgi ve içerikler tarafımdan işleme alınmakta ve gerektiği durumlarda silinip, değiştirilebilmektedir; satışa sunulabilmektedir. Sitede yer alan bütün görsel ve içeriklerin özgün olmasına özen gösterilmekte olup, izinsiz kullanılması ve farklı mercilerde yayınlanması etik olmamakla beraber yasal olarak benim hakkımdır. İznim dışında kullanılan görsel ve içerikler hakkında yasak haklarımı kullanarak ilgili mecralara başvurmakta ve avukatım aracılığıyla gerekli birimlere dava açmaktayım. Lütfen bu konuda duyarlı olarak emeğe saygı gösterilmesini, kullanılacak içerik ve görseller hakkında tarafıma bilgi verilerek izin alınmasını rica ediyorum. 
Sitede farklı kişi veya bilgilere dair yer alan içeriklerin tümü izin dahilinde paylaşılmaktadır. İlgili içeriklerin yayını için bizzat yazarlardan izin alınmaktadır. Sitem Türkiye Cumhuriyeti yasaları doğrultusunda yayın hayatına devam etmekte ve yasalara aykırı hiç bir içeriği ve veriyi bünyesinde barındırmamaktadır. Yasalara ve ilkelere aykırı içeriklerin olmadığı gibi, yayınlanması da kesinlikle YASAKTIR. 

Hususlarla ilgili detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. 

Her şeyden önce kendi benliğimle yapıtlarıma değer kattığıma inandığımı belirtmek isterim. 

Misyonum

Bir kişinin yapabileceklerinin en kaliteli, özgün ve değerlisini yapmaktır. 

Vizyonum

Nitelikli bireylerin yetişmesine, kaliteli yapıtların çoğalmasına vesile olmak ve tarihte büyük bir farkındalık oluşturmayı başarmaktır. 

"Mevlüt Baki TAPAN" olarak sunmakta olduğum hizmetlere değinecek olursak, birçoğu bağımsız ve gönüllü hizmetlerdir. Ücretli, gönüllü ve ücretsiz olmak üzere üç başlıkta sunduğum hizmetleri ele alalım. 

Ücretli Hizmetler

 1. Gölge Yazarlık: Kişi ve kurumlara özel kitap ve metin kaleme almak.
 2. Web Site Yapımı: Kişi, kurum ve kuruluşlara özel İnternet sitesi oluşturma, hazırlamak.
 3. Özel Ders: Almanca-İngilizce ve Kalite üzerine özel ders vermek.
 4. Reklamcılık: Kişi, ürün, kurum, proje vb. birimlere özel reklamcılık çalışmaları yapmak, İnternet sitemde ve ilgili ağlarda yayınlamak. 
 5. Koçluk: Çağrı merkezi müşteri temsilcisi kalite koçluğu sunmak

Ücretsiz Hizmetler

 1. Çeviri yapmak
 2. Öykü, roman ve makale yazmak
 3. Değerlendirme yapmak
 4. Konu anlatımı yapmak
 5. Sözcük incelemek

Gönüllü Hizmetler

 1. Ağaç ekimi
 2. Dil öğretimi

Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz