"überkandidelt" Kaçık, Eğlenceli
Deutsch:  Oft  trifft man sie dort, wo das Erscheinungsbild einer Person sehr wichtig ist: überkandidelte Menschen. Sie zeichnen sich nicht nur durch eine auffällige Kleidung – und bei Frauen eine auffällige Schminke – aus, sondern vor allem durch ein übertriebenes, exzentrisches, Verhalten. Ein konkretes Beispiel zu finden ist nicht leicht. Schon die Auswahl an Synonymen zeigt, wie vielseitig das Wort ist: bizarr, extravagant, schrill, überspannt, spleenig. In dem Adjektiv „überkandidelt" steckt das lateinische Wort „candidus", die Bezeichnung für „heiter". Der niederdeutsche Begriff „kandidel" kann auch „lustig" bedeuten. In den Augen anderer verhalten sich überkandidelte Menschen ja auch irgendwie lustig! Sie selbst sehen das natürlich nicht so. Deshalb fühlen sich überkandidelte Menschen in der Regel auch am wohlsten, wenn sie unter Ihresgleichen sind.


- İhbar et -
Türkçe: Genellikle insanları yenmenin çok önemli olduğu bir kişinin görünüme sahip olunan yerlerde takılır. Yalnızca göze çarpan kıyafet ve kadınların makyajını değil, bilakis abartılı, davranışsal her türlü etkeni çizer. Somut bir örnek vermek kolay değil. Eşanlamlıların seçilmesi bile kelimenin ne denli çok yönlü olduğunu gösterir: tuhaf, abartılı, tiz, yayılmış, dalgalı. Sıfat olarak "überkandidelt" kelimesi Latince'de neşeli manasına gelen "candidus" demektir. Aşağı Almanca'da "kandidel" tanımı "lustig" yani eğlenceli demektir. Diğer bir deyişle "überkandidelte Menschen", bir şekilde eğlenceli insanlar, kişiler demektir. Kendilerini elbetteki böyle görmezler. Bu nedenle akranları arasında ve rahat olduklarında bile kural olarak kendilerini eğlenceli kişilerden görmez ve öyle hissetmezler. 
 
İstatistikler: 61 | Ekleyen: jungnet | YAZAR: Mevlüt Baki Tapan | Etiketler: eğlenceli, lustig, çılgın, kandidelt
Anasayfa » Bütün Yapıtlar » Eserlerim » Çevirilerim

Kaynak : Deutsche Welle
Bütün Yorumlar: 0
avatar

Arama Yap


Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz