Rudolf Diesel
Als wir in Deutschland war, haben wir mit Orhan einen Präsentation. Mein Thema war "Carl von Linde" und das Thema von Orhan ist "Rudolf Diesel" Wir haben das aus Wikipedia.de von Deutsch zu Türkisch zusammen übersetzt.

- İhbar et -
Alman Mucit – Mühendis
Doğum: 18 Mart 1858 Paris.
Ölüm:  29 Eylül 1913.
Ehli deri eşya üreticisi Theodor Diesel’in ikinci oğlu olan 18 Mart 1858 Paris doğumlu Rudolf Diesel, dizel motorunun mucidi ve geliştiricisidir. İleride evleneceği Elise Strobel ile Fransa’da tanıştı.
Paris’te baba yadigârı işin feshine rağmen Temizlikçi ve ortak olarak çalışmayı başaran Elise Strobel Nürnbergli deri kemer üreticisi ve kırtasiye satıcısının kızıdır. Diesel çocukluğunu ve gençliğini 1870’e kadar Paris ve çevresinde geçirdi. 1870’de 12 yaşında Société Pour L'Instruction Elémentaire şirketinde ki olağanüstü performansından dolayı Bronz Madalya ile ödüllendirildi. 28 Ağustos 1870 tarihinde aniden patlak veren Fransız - Alman savasından sonra, Fransız olmaması sebebiyle Fransa’dan sürüldü. Bundan dolayı 4 – 5 Eylül arasında Diesel Ailesi Fransa’dan Londra’ya taşınmak zorunda kaldı.  1 Kasımda Rudolf Diesel  Augsburg’a Londra’dan bir ziyaret düzenledi.  Bugün Augsburg Holbein Gymnasium olarak bilinen Augsburg Königlichen Kreis-Gewerbsschule’de öğretmenlik yapan amcası Christoph Barnichel onu beş yıl boyunca evlat edindi.
Rudolf Diesel amcasının Ticaret okulunda öğrenci olarak okudu ve ‘Mekaniker’ (Mühendis) olmaya karar verdi. 1873’de meslek okulunu ve 1875 yazında Mühendislik eğitimini en iyi derece ile bitirdi. 1875’de eğitiminde Münih teknik yüksek okulunda başladı. O zamanlar Skizzen Derneği Kraliyet Politeknik mekanik mühendisliği bölümü üyelerindendi. 1880 yılında Münih Teknik Yüksek Okulunun ocak ayı final sınavını en iyi derece ile geçmeyi başardı. 1893’in ağustos ayında Augsburg kasabasına geldi. MAN’da 3 metrelik demir silindirli, pistonlu bir düzenteker oluşturdu.
Daha sonra Diesel Motor Şirketi yükselirken Rudolf dizel İngiltere’ye giden bir gemide intihar ettiğinden dolayı bunu göremedi.
İstatistikler: 749 | Ekleyen: jungnet | Etiketler: Rudolf Disel
Anasayfa » Bütün Yapıtlar » Eserlerim » Çevirilerim

Bütün Yorumlar: 0
avatar

Arama Yap


Görsel 1 |
Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz