Anasayfa » Tüm Dersler » Almanca-Deutsch » Dilim Almanca

Dilim Almanca Nedir?
Tanım; Öyküsel anlatımla dili öğretmek, karşılaştırmalı aktarmak üzerine kurulu dil öğretme öyküleri.
Kural-Formül; Tanıtım + Detay + Test Etme

"Her şeyden önce biliyorum ki, var olanı taklit etmek veya birebir yansıtmak bana da, birçok kişiye de istenildiği ölçüde fayda sağlamayacaktır. O halde durma ve özgünce bir şeyler yap."

Kendimce böyle bir söylemle yola çıktım. Öyküsel manada farklı bir anlatımla dil öğretmek istiyorum. Almanca'yı bilindik ders anlatımlarından farklı olarak "DİLİM ALMANCA" ismini verdiğim kategori altında farklı olarak anlatmaya çalışacağım. Dili adım adım, konuları sıralı ama karışık biçimde aktaracağım. Anlatım ise öyküsel olacaktır. Bu şekilde Almancanın anlatılmasına "Dilim Almanca" demekteyim. 

Örnek verecek olursak; 

"Yıldızlar da elbet bir gün beni duyacak. Hayat zor değil. Almanca'da 3 artikel olsa dahi hayat zor değil. Almanlar gibi zor, yani schwer diyemeyiz buna. "Der, die, das" Almancanın olmazsa olmaz olanı değil midir aslında. İlim, kızım bilmelisin ki, Almanca'da her ismin bir artikeli vardır ve bütün isimler büyük harfle başlar. Türkçe'de kitap, Almanca'da "das Buch" olarak bilinir ve ilk harfi büyük yazılır. 
Birkaç örnek vermek gerekirse Almanlar; kalem için "der Kuli", tahta için "die Tafel" araba için "das Auto" ve otobüs için ise "der Bus" demektedir. Auto ve Bus için "fahren" yani Türkçesi süremek fiilini kullanırlar. Bu arada sen otobüsle bir yere gidiyorsan sen de bu fiili kullanmalısın. "Fahren" demelisin. Zamanla cümleleri öğrenecek olsan da bir cümle örnek vereyim sana ben. 

 - Ich fahre mit dem Bus in die Schule. Türkçesini merak mı ediyorsun? Vakit harcamadan söyleyelim o halde. "Ben otobüsle okula giderim." demektir sevgili kızım İlim. 

Bu üslup ve bu tarz adeta bir öykü gibi anlatmak ve dili öğretmek istiyorum. Bu kategoride buna yer verecek, bu şekilde konuları anlatacağım. 

Bu ders için ilave açıklamalık bulunmuyor. Konuyla ilgili hemen bir Otag oluşturmak ister misiniz? Konuya ilişkin ilk otagı siz oluşturun. - Tıkla ve Otag Oluştur -
Dilim Almanca Nedir?

           
Bütün Sorular: 0
avatar
Video Eklenmemiş

Cümle Çeviri & Sözlük


Sözcük Ara

 

Bu konu için herhangi bir sözcük eklenmemiştir.
Konunun daha iyi pekiştirilmesi için ödevlere önem vermelisiniz.
Konuya dair ödev:

Konuya ilişkin bir yapı, bağlaç veya fiil öğrenelim!

Eklemlendirilmiş veya oluşturulmuş bir bağlaç, fill vb. bulunmamaktadır. Soru kısmından konu hakkında yardım alabilirsiniz.

Cümle Öğrenelim

Konuyla alakalı örnek cümle şu şekildedir;
Eklemlendirilmiş veya oluşturulmuş bir bağlaç, fill vb. bulunmamaktadır. Soru kısmından konu hakkında yardım alabilirsiniz.

Relative Satz

Bu konu için relativ cümle oluşturulmamıştır.

Özel bir yapı oluşturalım

Almanca birden fazla sözcükten oluşan konuyla alakalı isim cümlesi oluşturulabilir. "Der schöne und kleine gehende Frau, die ich gestern in der Haltestelle gesehen habe, während sie in den Bus einsteigen will, sieht mir nochmal. (Dün durakta otobüse binmek isterken gördüğüm küçük ve güzel kadın bana tekrar baktı.)" şeklinde olduğu gibi, aşağıda da bu konuya ilişkin özel cümlecik yer almaktadır. Sizlerde benzer yapıda cümleler veya yapılar kurabilirsiniz. 
"Dilim Almanca Nedir?" konusuyla ilgili özel kurulmuş cümle: Eklemlendirilmiş veya oluşturulmuş bir bağlaç, fill vb. bulunmamaktadır. Soru kısmından konu hakkında yardım alabilirsiniz.


 

Konuyla ilgili Sözcükler: Öykülerle dil öğrenmek, öyküsel anlatım şeklinde dil öğrenm, dilim almanca


18.09.2017, 13:35
Ekleyen: jungnet | | Sözcükler: Öykülerle dil öğrenmek, öyküsel anlatım şeklinde dil öğrenm, dilim almanca
İncelenme: 74 İndirilme: 0 Sorulma: 0 | Güncellik: 18.10.2017 | Değerlendirme: 0.0/0
Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz