Anasayfa » Tüm Dersler » Almanca-Deutsch » Dilim Almanca

Dilim Almanca: Giriş
Tanım; Dilim Almanca Giriş ve Tanıtım Kısmıdır.
Kural-Formül; Görevlere uymak ve özenle okumak gerekmektedir.

Merhaba;

Öncelikle bu ilk bölüm ve benim adım Autor. Sana adım adım Almanca öğretmek ve olayları anlatmak için buradayım. Öncelikle A'dan Z'ye A1 ve A2 sevilerinde seyreden ama gerektiğinde B1 ve B2 seviyelerinden de nara atan bir üslupla yolumuza devam edeceğiz. Öyküsel olarak olaylara bakacak, hem Almancayı, hem Almanyayı ve hem de Alman dil ve edebiyatını öğrenmeye çalışacağız. Hikayemizin başlığı ve adı sensin. İsmini istediğim gibi koyabilirsin. Sadece sırası ile adım adım ilerlemen ve güzelce okuman yeterlidir. Kahramanımız sensin ama bir dostun var. İsmi İlim. O sana birçok unsurda yardımcı olacak. Arada ek bilgiler sunacak olan arkadaşların da var. Bunlar; Gözlemci, Belgat ve Anlatıcı. Bu üç arkadaşla beraber sana ve dostun olacak olan İlim'e ışık tutmaya çalışacağız. İlerleyen süreçte sana verilen görev ve sorumlulukları harfiyen uygulamanı istiyoruz. Bu hem senin için fayda ve hem de İlim için hayati mesela arz etmektedir. 
İlim, Dilimler ülkesinden sana mektup yazarak eşlik edecek bir dostundur. Almancası çok iyi olmasa da sana seninle arkadaşlık kurmak isteyecektir. Günlük anı ve olayları sana anlatmak isteyebilir. Ama sen daha çok Almanca öğrenmeye odaklanmalısın ki, bazı durumlarda sana sadece Almanca yazacaktır. Onu iyi anlamak ve bizim verdiğimiz görevleri yerine getirmek için belli bir süreden sonra bir hayli yol kat edebilesin. 

Şimdi şunu söyleyeyim ki, akışımız aşağıdaki şekilde ilerleyecektir. Bu şemanın mantığını iyi kavraman gerekiyor ki, verim alabilesin. 
 1. İlerlememiş bölümler halinde gerçekleşmektedir. 
 2. Her bölümde ben, yani yazar olarak sana anlatımları 3. tekil veya 1 tekil şahıs olarak yaparım. Yani, "Bugün mavi elbise giymeliydi " de diyebilirim, "bugün mavi elbise giymen gerekli senin." de diyebilirim. 
 3. Benden ayrı olarak olayları Anlatıcı ve Gözlemci de sana aktarabilir. Belagat ise seninle beraber yorumlama yapacaktır. 
 4. Yakın dostun İlim ise sana mektup, mesaj vb. iletilerle yakınlaşacaktır. 
 5. Her bölümde bir veya birkaç konu ve birçok sözcük ele alınmaktadır.
 6. Unutma! Her bölümde en az bir görev ve ödev sana verilecektir. İkinci bölümde başarılı olabilmen ve olayları anlamlandırabilmek için verilen her görevi başarıyla tamamlamalısın.
 7. Dahasını kurallarla sana anlatıp, sıkacak değiliz. Doğaçlama gireceğiz ve seninle beraber ol alacağız. 

Bütün bölümlerde mutlaka görev gerektiğinde verilecektir. Bu ilk aşamamız giriş kısmı olup,  bir görev atanacaktır. Görevden maksat bir iş, bilgi pekiştirmektir. Örneğin; Almanca kitap demek olan "Buch" sözcüğünün artikel ve çoğul halini bulup öğrenmek verilebilecek bir görevdir. Bu görevi başarıyla tamamlamış olman, ikinci bölümde sana fayda sağlayacaktır. Aksi durumda ikinci göreve atanamaz ve başarısız olursun. 

Bu arada bahsettiğim gibi, "Buch" sözcüğü "Kitap" demektir. Bu giriş kısmında ilk görevini atıyorum. Kitabımızın kahramanlarını boş bir kağıda yaz ve iyice tanımaya çalış. 
 1. SEN: Adını, soyadını, doğum tarihini ve nereli olduğunu yaz. 
 2. İlim: Dilimler ülkesinin en güzel kızıdır. Almanca, İngilizce, Osmanlıca, Arapça ve Türkçe bilmektedir. Edebi bir dil kullanabilmekte ve oldukça kibar konuşabilmektedir. Mektuplaşmayı bir hayli sevmektedir. 
 3. Yazar: (Ben) Senin yol göstericin, eserin ilerleyişini belirleyen ve kolayca yol almanı sağlayacak yegane kılavuzunum. 
 4. Anlatıcı: Bir olay olduğunda, bir konu karıştığında açıklığa kavuşturacak, ilave bilgilerle süsleyerek senin anlamanı kolaylaştıracak kişidir. 
 5. Gözlemci: Hiç bir olaya karışmayan ve bizim göremediklerimizi sadece görgü tanığı olarak aktaran kişidir. Olayları ve gidişatı tarafsızca kavraman ve görebilmen için sana yardımcı olacaktır.
 6. Belgat: Her olayı bilmese de bildikleri hakkında sürekli yorum yapan ve sorular soran meraklı ve yorumcu kişidir. Birlikte beyin fırtınası yapmanızı sağlar ve zihninde görevlere hazırlanmanı kolaylaştırır. 
Not: Bu kişilerin dışında da zaman zaman birçok karakter iyi veya kötü rolde karşına çıkacaktır. Bunları da zamanla tanıyacaksın. Evet, bahsettiğim üzere ilk görevin bu. Bu kişileri ve özellikleri öğrenmek, bir kağıda yazmaktır. Ardından Okumaya devam edebilir ve ilk bölüme hayırlı günler diyebilirsin. Unutma! Görevleri harfiyen yerine getirmeden asla diğer bölümlere geçmeye çalışma. 

Ayrıca gerçekten Almanca öğrenmek istiyorsan çok çalışmak zorunda değilsin ama düzenli çalışmalısın. Almanların dediği gibi; "arbeiten und arbeiten regelmäßig." (Çalışmak ve düzenli çalışmak)
Bu ders için ilave açıklamalık bulunmuyor. Konuyla ilgili hemen bir Otag oluşturmak ister misiniz? Konuya ilişkin ilk otagı siz oluşturun. - Tıkla ve Otag Oluştur -
Dilim Almanca: Giriş

           
Bütün Sorular: 0
avatar
Video Eklenmemiş

Cümle Çeviri & Sözlük


Sözcük Ara

 

Konuyla ilgili ünlü kelime: Dilim Almanca
Almanca Açıklaması (Deutsche Meinung): - Bir dilim, d-ilim, Dil-im Almanca -
Detaylı incelemek için tıklayın.
Sesli Dinle: Dilim Almanca
Konunun daha iyi pekiştirilmesi için ödevlere önem vermelisiniz.
Konuya dair ödev: Karakterleri oku, tanı ve bir kağıda yaz.

Konuya ilişkin bir yapı, bağlaç veya fiil öğrenelim!

Eklemlendirilmiş veya oluşturulmuş bir bağlaç, fill vb. bulunmamaktadır. Soru kısmından konu hakkında yardım alabilirsiniz.

Cümle Öğrenelim

Konuyla alakalı örnek cümle şu şekildedir;
"Dilim Almanca" ist ein geschichtes Buch für die Türken, um Deutsch zu lernen.

Relative Satz

Bu konu için relativ cümle oluşturulmamıştır.

Özel bir yapı oluşturalım

Almanca birden fazla sözcükten oluşan konuyla alakalı isim cümlesi oluşturulabilir. "Der schöne und kleine gehende Frau, die ich gestern in der Haltestelle gesehen habe, während sie in den Bus einsteigen will, sieht mir nochmal. (Dün durakta otobüse binmek isterken gördüğüm küçük ve güzel kadın bana tekrar baktı.)" şeklinde olduğu gibi, aşağıda da bu konuya ilişkin özel cümlecik yer almaktadır. Sizlerde benzer yapıda cümleler veya yapılar kurabilirsiniz. 
"Dilim Almanca: Giriş" konusuyla ilgili özel kurulmuş cümle: Eklemlendirilmiş veya oluşturulmuş bir bağlaç, fill vb. bulunmamaktadır. Soru kısmından konu hakkında yardım alabilirsiniz.


 

Konuyla ilgili Sözcükler: Almanca Öğrenme Kitabı, Öykülerle Almanca Öğrenme, dilim almanca, Farklı Almanca Öğrenme Yöntemi


17.09.2017, 19:45
Ekleyen: jungnet | Anlatıcı: Dilim Almanca E | Sözcükler: Almanca Öğrenme Kitabı, Öykülerle Almanca Öğrenme, dilim almanca, Farklı Almanca Öğrenme Yöntemi
İncelenme: 72 İndirilme: 0 Sorulma: 0 | Güncellik: 17.10.2017 | Değerlendirme: 0.0/0
Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz