Anasayfa » Tüm Dersler » Almanca-Deutsch » Dilim Almanca

2. Bölüm: İlim'in Numarası - Zahlen/Sayılar
Tanım; Almancada sayıların kendine özel yapı ve kuralı vardır.
Kural-Formül; 15: sayı+zehn | 23: üç+und+yirmi (dreiundzwanzig) | 50: sayı+zig (fünfzig)

1, 2, 3 ve başlıyordu tekrardan aynı tantana. Hep aynı şeyleri söylüyordu. Eins, Zwei, Drei... Yani bir, iki, üç... 
Okumak derken şöyle birkaç sözcük okumaya çalışalım evvela. Schüler: (Şüler) diye okunuyordu, değil mi? "sch" (şe) diye okunmaktaydı. Schreiben: (Şığayben) diye okunuyordu. sch - Şe, ei: ay olarak okunuyordu. Şimdi birazda sen okumaya çalış bakayım sevgili okur. 
Buch: 
Leben:
Gehen:
Tschuss:
Eins:
Zwei: 
Sen bunları okuya dur. Ben de sana biraz İlim'den bahsedeyim. Bugün sana numarasını vermeyi planlıyor İlim. Aslında mesaj atabilmek için senin numaranı almanın bir yolunu düşünüyor. 
Kırmızı kurdele takmıştı saçına. Kahvaltı sonrası yine koyulmuştu yazmaya. 
Ne yazsam ne yazsam, diye kıvranıyordu adeta. 
Gel gör ki, neler de yazmıştı neler... 
En çok yaptığı elemin Almanca karşılığını Okura öğretmek istiyordu. "Schreiben" (Şığayben). Yazmak ve yazmak. En sevdiği şey buydu, schreiben. Aldı yine kalemi eline ve başladı tek tek döktürmeye... 

Liebe Okur, 

Sana bugün Liebe diye yazmak istiyorum mektubumu. Sevgili anlamında olduğunu anlıyorsundur her halde. 
Bugün sana numaramı göndereceğim. Ama tabi ki, Almanca olarak da okuyacağım. Evvela şunu bilmen gerekiyor ki, her dilde olduğu gibi Almanca'da da birden ona kadarki bütün sayıları ezberlemeli ve iyi bilmelisin. O halde ben sana birden ona kadarki sayıları söyleyeyim. 
1, 2, 3 , 4 = Eins, Zwei, Drei, Vier. 
5, 6, 7, 8 = Fünf, Sechs, Sieben, Acht.
9, 10, 11 ve 12 = Neun, Zehn, Elf ve Zwölf. 10'a kadar değil de 12'ye kadar sana yazdım. Çünkü 12'ye kadar farklı ve 13'ten sonra sayılar benzer özellikte ilerliyor. Örnek verecek olursak, 3 = Drei demektir. 10 = Zehn demektir. 13 (On üç) demek için ise üç + on (Drei + Zehn) yazmak kafidir; Dreizehn. Okunuşu ise; (Draytseyn). ei= ay olarak okunuyor, biliyorsun. Drei: Dray olarak okunur. Z: tsed, olarak okunduğundan, Zehn=tseyn olarak okunur. Bir başka örnekle devam edelim. 5 = Fünf demektir. On Beş yapmak istiyorsan Fünf + Zehn olarak bitişik yazıyoruz; fünfzehn. Kısacası hangi sayıyı yapacaksak onun sonuna on anlamına gelen "Zehn" ekini okuyoruz. Aman ha... Bu sadece 19'a kadar geçerlidir. 20'den sonra durum değişmektedir. Şimdi oturup, bir kağıt al ve 1'den 12'a kadar yaz ama karşılarına da Almancalarını yaz. Sonra 12'den de 19'a kadar yaz. 19 Dahil olsun yalnız. 

Bunları yazdıktan sonra 20 ve katlarını öğrenelim. Yani; 20, 30, 40, 50 ve 60 gibi 100'e kadar olan katları da bilmek gerekli. Ama öncesinde sana ben telefon numaramı vereyim; +49 175 259 6569 537 
Nasıl okunduğunu en son sen bana söylersin. 

Katlar demişken, olay çok basit. 10'lu sayı yaparken sonuna "Zehn" ekliyorduk. 20 ve diğer katmanlar için ise "zig" eklememiz yeterlidir. Mesela sekiz: Acht demektir. Seksen yazmak için ise Acht + zig = Achtzig, yazmamız yeterlidir. İşte 80 sayısını elde etmiş olduk. Birlikte Kırk ve Elli yapalım. Dört: Vier demek. 40: Vierzig. Beş: Fünf demek. 50: Fünfzig. Bu kadar kolay. Sen de diğerlerini yapabilirsin. Ama iki önemli hususa dikkat etmelisin. Bunlar altı ve yedidir. Yani Sechs ve sieben. Bu sayılarda sondaki harflerde düşme oluşur. Bunu göz ardı etmemelisin. Misal edelim; 

6 = Sechs 
16 = Sechzehn (Sondaki -s- harfi düşmektedir.)
60 = Sechzig  (Sondaki -s- harfi düşmektedir.) Aynı durum 7 içinde geçerlidir. Nasıl mı? Şöyle;
7 = Sieben
17 = Siebzehn (Sondaki -en- düşmektedir.)
70 = Siebzig  (Sondaki -en- düşmektedir.)
Bu bilgiler bir tarafa, şimdi son olarak 100 ve 1000'i öğrenelim. Sonra da benim numaramı okuruz. 
100 = Hundert demektir ve kaç yüz diyorsak başına o sayıyı koyuyoruz. Örnek; 100: Eins Hundert, 200: Zwei Hundert, 300: Dreihundert... 
1000: Tausend demektir. Tıpkı yüzde olduğu gibidir ve başına ilgili sayı konulur. 3000 : Drei Tausend, 5000: Fünf Tausend. 
Benim numaram ise: "Vier, Neun, Eins, Sieben, Fünf, Neun, Sechs, Fünf, Sechs, Neun, Fünf, Drei, Sieben" şeklinde okunur. 

Son olarak ise en önemli olan ve hem Türkçe'den, hemde İngilizce'den farklı olan sayı mantığına gelelim. Yani, 25, 35, 36, 77, 89 gibi sayıların okunuşlarına. Aslında bu da çok basit ama biraz karışık, çünkü bilinenden farklıdır. Bu arada bir kelime daha öğrenmeliyiz. Bu bir bağlaç. "VE" bağlacı, Almanca'da "UND" olarak kullanılır. Bu bağlaç birçok kez karşımıza çıkacağından şimdiden bilmekte fayda var. 

21, 22 vb sayıları devam ettirmede kural şu: sondaki sayıyı önce yaz ve oku. Arasına ise "und" koy. Misal, 21 sayısı "einundzwanzig" olarak yazılır.  22 sayısından devam edelim. 2 (iki) zwei demektir. 20 (yirmi) ise zwanzig demektir. 22 için; zwei+und+zwanzig yazmamız gerekli. Bir nevi iki ve yirmi der gibi kullanıyoruz. 


Gün de bu denli son bulmuştu. İlim, kendi yaşamındaki işlere geri dönmüştü. Şöyle bir etraflıca sayılara göz atmayı unutma sevgili okur. 
Belagat: _ "Çok mu karışık sanki? Sayıları pek anlayamadım. Şimdi bir teyit edelim de bakalım doğru mu anlamışım. 1'den 12'ye kadar sayıları öğrenmeliyim. Bunlar; Eins, zwei, drei, vier, fünf, sechs, sieben, acht, neun, zehn, elf und zwölf. 12'den sonra, yani 13, 14 ve 15 gibi sayılarda ise sayının sonuna "Zehn" getiriyoruz. 14 demek için, vierzehn. 18 demek için ise achtzehn diyoruz. Ama 19'a kadar durum böyle. 10'un katı olan sayıların ise sonuna "-zig" eklenmekte, doğru mu anladım? <Evet> 50 demek istiyorsak, beş yazıyoruz, sonuna da "-zig" yazıyoruz. Fünfzig, yazmamız yeterli. Sıralamak gerekirse; Zehn, zwanzig, dreißig, vierzig, fünfzig, sechzig, siebzig, achtzig, neunzig, ein hundert. Yüzün katlarında ise sayının sonuna "hundert" diyoruz. 1000'in katlarında da "tausend" demek yeterli oluyor." 

Anlatıcı_"Evet, çok doğru söylüyorsun. Tümü doğru ama 3 unsuru unutmamalısın. Altı, üç ve yedi sayısında istisnai bir durum var. Bu sayılar diğer oluşumlarda harf düşmesi yaşamaktadır. Sechs (Altı) 's' harfini, sieben (yedi) 'en' eklerini kaybetmektedir. 

6: sechs
16: sechzehn
60: sechzig
66: sechsundsechzig

30: dreißig
70: siebzig
Senin anlayacağın durum bundan ibaret. En önemlisi de 20'den sonraki iç sayılar. Yani, 21, 23, 29, 38, 44, 67... gibi. Bu sayılarda bilmen gereken sayının önce, katmanın sonra yapılmasıdır. 25 demek için beş + ve + yirmi olarak söylenmesi gerekmektedir. Buna göre; "fünfundzwanzig" olarak yazılmaktadır."
Belagat_ "Anladım anladım. Şimdi kavradım." 
Eee... Sayın okur, şimdi görevine gelelim. Sonraki bölümde konuları anlayabilmek için bu bölümüm görevini en iyi biçimde tamamlamalısın. 1'den 100'e kadar bir kağıda Almanca olarak yaz, tıpkı "siebenundfünfzig" şeklinde. Sonra yaşını, doğum tarihini ve telefon numaranı aynı şekilde Almanca yaz ve bu bölümde yoruma ekle. Sen bunları yaparken, ben de senin için bir sonraki bölümü hazırlıyor olacağım. Yakında mevsimler, gün ve aylarda buluşmak üzere. Şimdilik aufwiedersehen!  (Görüşmek üzere, Allahısmarladık) 
 
Bu ders için ilave açıklamalık bulunmuyor. Konuyla ilgili hemen bir Otag oluşturmak ister misiniz? Konuya ilişkin ilk otagı siz oluşturun. - Tıkla ve Otag Oluştur -
2. Bölüm: İlim'in Numarası - Zahlen/Sayılar

           
Bütün Sorular: 0
avatar
Video Eklenmemiş

Cümle Çeviri & Sözlük


Sözcük Ara

 

Konuyla ilgili ünlü kelime: Zahlen
Almanca Açıklaması (Deutsche Meinung): - Sayılar, Rakamlar -
Detaylı incelemek için tıklayın.
Sesli Dinle: Zahlen
Konunun daha iyi pekiştirilmesi için ödevlere önem vermelisiniz.
Konuya dair ödev:

Konuya ilişkin bir yapı, bağlaç veya fiil öğrenelim!

zählen | ausrechnen: Hesaplamak <und>

Cümle Öğrenelim

Konuyla alakalı örnek cümle şu şekildedir;
Mein nummer ist vierundfünfzig. (Benim numaram elli dörttür.)

Relative Satz

Bu konu için relativ cümle oluşturulmamıştır.

Özel bir yapı oluşturalım

Almanca birden fazla sözcükten oluşan konuyla alakalı isim cümlesi oluşturulabilir. "Der schöne und kleine gehende Frau, die ich gestern in der Haltestelle gesehen habe, während sie in den Bus einsteigen will, sieht mir nochmal. (Dün durakta otobüse binmek isterken gördüğüm küçük ve güzel kadın bana tekrar baktı.)" şeklinde olduğu gibi, aşağıda da bu konuya ilişkin özel cümlecik yer almaktadır. Sizlerde benzer yapıda cümleler veya yapılar kurabilirsiniz. 
"2. Bölüm: İlim'in Numarası - Zahlen/Sayılar" konusuyla ilgili özel kurulmuş cümle: die Rechnung, gross, klein,


 

Konuyla ilgili Sözcükler: 


21.09.2017, 07:09
Ekleyen: jungnet | Anlatıcı: Zahlen E
İncelenme: 85 İndirilme: 0 Sorulma: 0 | Güncellik: 21.10.2017 | Değerlendirme: 0.0/0
Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz