08:22
Yaşam Kalitesi Hakkında
Kalite, artık modern zamanların en önemli niteliğidir.  Nitelikli birey olmanın gereğidir.
Kalite, artık modern zamanların en önemli niteliğidir.  Nitelikli birey olmanın gereğidir. Yaşamımızın kaliteli bir hâl alması, daha da kalitesinin yükseltilmesi zaruri bir önem arz eder. Tarihte savaşmanın en önemli gerekçeleri onur, haysiyet ve şan idi. Akabinde namus ve şeref geldi. Modern zamanlarda işe doğruluk ve dürüstlük oldu. Tümüne halk dilinde adamlık denilirdi. Şimdi, post-modern küresel dünyada ise bu niteliklerin bir kapsül halini aldığı ve tümünü artık hayata aksetmek gerektiği bilinen gerçektir. Fakat bu kapsül yeterli olmayıp, huzur ve mutlulukla birlikte sağlığın ve de başarının da bireyin hayatında etkin olması gerekiyor. Tüm bu olması gerekenlere karşın azılı görev sunan zaman, başarısızlık ve yok olma , tükenmişlik sendromu gibi düşmanlar var. İşte tüm bu olguların bir nebzede kontrol edilmesi ve başlatılmasına, ardından zafere ulaşılma safhasına kalite demekteyiz. 

Kalite ancak nitelikli kişilerde olur. Nitelikli bir birey olmak ise yaşam kalitesinin yükseltilmesinden geçer. Yaşam kalitesi, yaşam standartlarının üzerine geçme düzeyidir.  Standart altı bireylerle zaten kaliteden bahsedilemez. Yaşam kalitesinde bireyin asla mesleki kariyeri, eğitim düzeyi sorgulanmaz.  Kişi ve konuma bağlı yaşam kalitesi artırılmalıdır. Bu bireyin elindedir. Gerekenleri yapmak, yaşam kalitesinin oluşturulmasına, düzeyin artırılması kalite standardının yükseltilmesine vesile olurken; işlemlerin özveriyle harmanlanması da kalitede en iyi niteliğin kazanılması durumudur.  

İyi – kötü birey gibi tanımlamalar artık modern dünyada kaldı. Zamane kavramımız kalite ve nitelikli bireylerdir.  Tarif edilen zaman ise içinde bulunduğumuz post-modern küresel çağdır.  Kalite unsurlarını tamamlayan her şey yeni nesil etkenlere uyum sağlayabilecektir.   

Her düşünce ve işlemde tıpkı ürün ve hizmette olduğu gibi kalite ve nitelikli eylem bulunur. 

 

- Ek Bilgi Sayfası -

Bu yazı yayına girdiğinde;

Hava Durumu: Bilinmiyor.
RSS: http://www.mevlutbakitapan.com/blog/rss/
booked.net
Kategori: Kalite & Nitelik | İnceleme: 80 | Ekleyen: jungnet Eklem: - Ek Bilgi Sayfası - | Etiketler: yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yaşam kalitesine dair, yaşam kalitesinin tasarlanması, post-modern yaşam kalitesi, yaşam kalitesi nasıl yükseltilir | Değerlendirme: 0.0/0
Bütün Yorumlar: 0
avatar
Mevlüt Baki TAPAN: Yeni bir kitap, yeni bir akım ve yaşam kalitesinin yükseltilme çabasıdır. İlk fikri sizlerden gelen ... »»

Bir başka blog yazım:

Hayat Devam Ediyor

 
Hayat devam ediyor. 

​​​​​İyi veya kötü bir yol tuttuk gidiyoruz. Tatilbudur.com şirketinde satış sonrası destek uzmanı olarak çalışmaya devam ediyorum. Bu anı da cepten yazıyorum. Nedeni ise nedensiz. Benim hatıratım diye yazma hakkımın olduğunu düşünüyorum. Her metin bir nutuk, bir nükte olacak değil ya. Bazen içimden gelenlerin de ifade edilmeye hakkı var. 
...>>Devamı<<

Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Ümraniye/İstanbul, Türkiye

Facebook | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. E-ticaret, Web tasarım, Online reklamcılık, kozmetik, öykü, tiyatro, makale vb. kişi-kurumlara özgü kitap hazırlayarak gölge yazarlık, Çağrı merkezi kalite ve satış-pazarlama alanında danışmanlık-koçluk hizmeti, müşteri temsilcisi-Takım lideri eğitmenliğine ziyade Tatilbudur.com'da Satış Sonrası Destek Uzmanı olarak çalışmaktayım. 
Homepage Baukasten - uCoz