14:52
Ülkemizde Kitap Okuma
Okumak, anlamak ve yorumlamaktan sonra tatbik etme eylemidir.
Dünya sıralamasında herkesin de tahmin edeceği gibi kitap okumada gerilerde ve pek istenildiği sırada değiliz. Bunu yaşam ve eğitim durumuyla da görebilmek mümkündür. Ancak bence kitap okumaktan ziyade önemli sorun şu ki; okumak, anlamak ve yorumlamak olgusu ülkemizde çok geride. Okuyan kişilerin okuduklarını anlama oranı, okuma oranına göre düşük. Okuduğunu anlayan ve yorumlayan ise bir hayli gerilerde. Bu kesim ise genellikle yazar ve Akademisyen gurubu. Bence kitap okuma süreci büyük bir emek ve sorumluluk gerektiren bir eylem. Sadece okumakla yetinmek ve bununla seviye - eğitim değerlendirmesi yapmak yanlıştır. İşin içinde okumakla beraber anlamak, alımlamak, yorumlamak ve tatbik etmek geliyor. O yüzden bir kitabı okumak yeterli değil, okuduğumuzu anlamamız ve alımlama yapmamız da büyük önem arz ediyor. Akabinde ise yorumlama ve tatbik etme geliyor. 
Misal vermek gerekirse, bir okur okuduğu kitabı evvela anlamalıdır. Kitabın türünü, içerik ve vermek istediği öğüdü anlayabilmek bunun temel ilkesidir. Alımlama ise bu unsurların gaye ve olgusunu açıklayabilmek, kavrayabilmek gibi büyük bir iş gerektirir. Akabinde ise yorumlamak gelir ki, bu süreç zamanla yazma ve özetleme isteğini tetikleyecek ve yeni eserlerin oluşmasına vesile olacaktır. Ancak bunların ardından ise en önemli unsur geliyor ki bu, tatbik etmek yani uygulamak ve hayata geçirmektir. Okuduğumuz bir kitapta yalan söylemenin yanlış olduğu anlatılıyorsa ve kitabı bitirdikten sonra hala bir değişim olmaksızın kişi yalana devam ediyorsa hiç bir şekilde tatbik etmekten bahsedilemez. 

"Kitap, kişiye bir şey katmalı." diye söylemlerden ziyade, "Bu kitaptan ben ne kazanabilirim?" diye sormak daha evla olur.
"Ben, bana bir şey katmayan kitabı okumam." Doğru bir karar. Bu tarz kitapla zaman kaybetmeye değmez. Ancak bu tür kitapları anlayabilmek için evvela "Yok ki, bir kitap hayatıma etki edemesin." diyebilme erdemliliğini gösteriyor olmak önem arz eder. Sonrasında kişi zaten bu tarz kitaplarda dahi bir şey katmayacağını söylemeyecektir. Çünkü hayatımıza her kitap bir şey katmaktadır. Kimi faydalı, kimi zararlı, kimi faydasız... 
Bu nedenle bence bolca kitap okuyalım. Okuyanlar anlama ve yorumlamaya, yorumlamayı başaran her kişi de tatbik etmeye çalışsın. Bu doğrultuda ancak refah ve yaşam kalitemiz yükselebilir. Ancak bu şekilde okumanın asli manası değer bulmuş olur. Sonrasında da okuyan cahil, okumuş cahil zümresi kalmaz. Okuyan her birey artık erdem ve zarafet olgularını hayatına uyarlayacak, yaşam kalitesini yükseltecektir. Neticede ise nitelikli bireyler yetişmiş olacaktır. 
- Ek Bilgi Sayfası -

Bu yazı yayına girdiğinde;

Hava Durumu: Bilinmiyor.
RSS: http://www.mevlutbakitapan.com/blog/rss/
booked.net
İnceleme: 65 | Ekleyen: jungnet Eklem: - Ek Bilgi Sayfası - | Etiketler: yorumlamak ve tatbik etmek, kitapları anlamak, okumak ve anlamak, kitapları tatbik etmek, kitap okumak | Değerlendirme: 0.0/0
Bütün Yorumlar: 0
avatar
Mevlüt Baki TAPAN:
Ve takvimler 11 Eylülü gösterirken ben de 2. üniversite kapsamında yeniden öğre... »»

Bir başka blog yazım:

Rastgele

 Yeni bir akımla karşınızdayım... ...Devamı

Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz