Anasayfa » ​Meine Meinung kam, meine Meinung weg - Fikrim geldi, Fikrim gitti
13:51
​Meine Meinung kam, meine Meinung weg - Fikrim geldi, Fikrim gitti
Allein
​Meine Meinung kam, meine Meinung weg - Fikrim geldi, Fikrim gitti
​Meine Meinung kam, meine Meinung weg - Fikrim geldi, Fikrim gitti


2011 Mart – Nisan aylarında Hüseyin Sümer ve ben Google özel arama motorunun küresel arama özelliğini alıp yeni bir dizin algoritması yazarak yerel dizin arama motoru özelliğine sahip “Garama” adında bir arama motoru hazırladık.
         Garama, hem bir arama motoru hem de bir sosyal platformdu. Garama ilebirçok dünya dilinde arama yapıldığı gibi dizinde de arama yapılıyordu. Bunun ötesinde en belirgin farkı; Hüseyin arkadaşımın dahi “Tutmaz, gereksiz” dediği hem Gmail gibi bir maili hem de Facebook gibi bir kullanıcı paneli, sayfası ve sosyal bir platformu vardı. Fakat “Google+ Siz” gibi bir adı da yoktu. Yayına girdi ve Eylül ayına kadar kimse fark etmedi ve kimse ilgilenmedi. Hiç kimsenin bir arama motorunda Facebook gibi konuşma, bir şeyler paylaşma, mail ve grup açma özelliğinin olması ilgisini çekmedi. Fakat tarihler Eylül sonlarındayken Google +Siz adlı bir özelliğini duyurdu. Bu arama motorunda Facebook tarzı bir platformdu ve kullanıcı burada bir şeyler paylaşıyor arkadaş ekliyor ve sohbet ediyordu. Biraz gelişmişti çünkü Google yapmıştı. 
Peki sonuç ne sorun ne? 
     Sonuç bizim fikrimiz çalınmanın ötesinde yok olmuştu. Fikrimiz gelmiş ve oturup çay içmeden kalkıp gitmişti.
Sorun ise bunun ilk ve tek olduğunu, sadece Google’a has olduğunu bütün dünya biliyor ve böylede bilecek.
Bizler ise her Türk genci gibi kendi çapımızda eğlenip ömrümüzü hayal kurmakla geçireceğiz.
Güzeli var. Ne mi?
Fikir belki bize hastı ama bu sadece bize has kaldı. Google bunu yaptı ve herkes kullanıyor artık işte bu güzel tarafı. Teşekkürler Google.
Fikir zaman tanımaz geldiği gibi gider. İlk ortaya atan değil ilk icraata geçiren kazanır. İlk icraatta yetmez ilk dünyaya tanıtan üstünlüğü ele geçirir. Bazen o da yetmez başarı için, işte o zaman da zamanı en hızlı ve en iyi kullanan her zaman başarılı olabilir
Konuya ilişkin kaynak, Belge veya Bağlantı: bseite style wie Suchen Machine
Kategori: Türkiye Anıları | Gösterim: 630 | Ekleyen: jungnet | Etiketler: ​Meine Meinung kam, Meinung, meine Meinung weg, Fikrim geldi, Fikrim gitti | Değerlendirme: 5.0/2
Toplam yorum: 0
avatar