13:52
İlgi Dağılması Yaşatan İnternet Siteleri
İnternet sitelerindeki abartılı reklam ve görseller göz yoruyor, ağırlıklı olarak okuru bezdiriyor.
Artık sade, anlaşılır İnternet sitelerinin yerini karmaşık, aşırı görsel ve reklamlarla abartılı biçimde okurların dikkatini dağıtan site tarzı yaygınlaşmaya başladı. Özellikle haber ve video-film sitelerinde fazlasıyla göz yoran siteler bulunuyor. Nereyi okur okusun diye beyin yormakta ve dikkat ciddi düzeyde dağılmaktadır. Radyasyon, çevre kirliliği, trafik, yoğunluk ve stresli çalışma hayatının yanı sıra birde bu denli karışık kaos dolu İnternet sitelerinde haber okumak gerçekten insanı çileden çıkartıyor. 
Bu İnternet sitelerini hazırlayanlara, "E Be İnsaf!" demek yerinde olur yani. Kültür-Sanatla ilgili haberleri cımbızla arayıp bulur olduk. Bir haberi okurken, alakasız bir reklam, onlarca farklı haberi de okutma gayreti, yorucu ve sıkıcı görsel baskı kişiyi bunaltıyor. Bu yüzden okur da kendince bir çözüm üretmeye çalışıyor, uzun yazıları okumak yerine, kısaca konuyu anlamaya çalışıyor ve kısa özet görmek istiyor. Detayları önemsemiyor. Halbuki, daha sade, daha biçemli ve reklamların abartılmadan yansıtılıp, renk uyumunun 3 adeti geçmediği, estetik tasarımlı sitelerde yazı okutulmaya özen gösterilse çok daha verimli bir okur kitlesi elde edilebilir. 

Şöyle bir özetlemek gerekirse haber, metin vb. yazı tabanlı sitelerde bir sayfada 3'ten fazla reklam olmamalı, bu reklamlar da içerikle uyumlu ve renk olarak abartılı durmamalıdır. Önerilen içerik veya sayfa alanlarında 5'ten fazla öneri bulunmamalı ve okur, içeriğe odaklanabilmelidir. Yazım türünde başlık defalarca tekrar edilmemeli ve gereksiz anlatımlar olmamalıdır. Başlıkta bir durum belirtiliyor ise ilk paragrafta bu anlatılmalıdır. En sona bırakılmamalı ve ana temadan asla uzaklaşılmamalıdır. Ayrıca çok uzun ve karışık konularla yazım yapılmamalıdır. 
Kaynak kullanımında mutlaka kaynak gösterilmeli ve 2 - 3'ten fazla görsel kullanılmamalıdır. Metin içerisinde 2'den fazla renk tercih edilmemelidir. Bu renkler de vurgu amaçlı kırmızı, yeşil veya mavi olabilir. Bir yazı içerisinde 2'den fazla alanda/sözcükte bağlantı olmamalı ve bu bağlantılarda reklam amaçlı olmamalıdır. Site içi farklı bir konu açıklaması için bağlantı verilebilir ve yine bilgilendirme amaçlı farklı siteye yeni pencerede açılan bağlantı kullanılabilir. 

Bu bilinç ekseninde yeni kaliteli İnternet siteleriyle karşılaşmak ümidiyle... 
- Ek Bilgi Sayfası -

Bu yazı yayına girdiğinde;

Hava Durumu: Bilinmiyor.
RSS: http://www.mevlutbakitapan.com/blog/rss/
booked.net
Eklenti: Görsel 1
Kategori: Gelişi Güzel | İnceleme: 134 | Ekleyen: jungnet Eklem: - Ek Bilgi Sayfası - | Etiketler: içerik okumaya yönelik, İnternet sitelerindeki reklamların , kaliteli içeriklere dair, İnternet siteleri hakkında, kaliteli sitelere dair | Değerlendirme: 0.0/0
Bütün Yorumlar: 0
avatar
Mevlüt Baki TAPAN:
Ve takvimler 11 Eylülü gösterirken ben de 2. üniversite kapsamında yeniden öğre... »»

Bir başka blog yazım:

DEV ARAMA MOTORLARI VE ALTERNATİFLERİ

 

Günümüzde artık Google, Bing ve Yandex gibi siteleri bilmeyen yoktur. Her tür verinin aranmasıyla kaynağa ulaşmayı sağlayan bu siteler, Arama Motoru Site türü olarak nitelendirilmektedir. Gerek işlev, gerek kullanım ve gerekse teknoloji bakımından dev sayılabilecek 10 gelişmiş dev arama motoru ve bunlara ilaveten pek bilinmeyen ama farklı özellikleriyle göz kamaştıran 10 arama motorunu kademesela olarak tanıyalım.

...Devamı

Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Bostancı-Kadiköy/İstanbul, Türkiye

DESK'im | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen & Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bağımsız gölge yazarlık, almanca-ingilizce eğitmenlik yapmaktayım.  
Aynı zamanda ... şirketinde çalışmaktayım.
Homepage Baukasten - uCoz