Anasayfa » Dil Öğretim Yöntemleri
20:55
Dil Öğretim Yöntemleri
Bence öyküsel anlatımla da dil öğrenmek mümkündür.
Bilindiği üzere birçok yabancı dil öğretim yöntemi mevcuttur. Tek tek bunları Dil bilgisi çeviri yöntemi, Telkin yöntemi, Grupla dil öğretimi yöntemi, Sessizlik yöntemi ve Tüm fiziksel tepki yöntemi gibi birkaç yöntem bulunmaktadır. Her biri kendi başına koca bir ders denilebilir. Bence bu yöntemlere ilaveten bir yöntem daha var ki, bununla da artık dil öğrenmek mümkündür. Okuyarak ama öykülemeli okumayla dil öğrenme - öğretim yöntemidir. Yani kişi roman, hikaye okuyarak dil öğrenebilir. Bir romanı alıp okuyorsunuz ve bu roman içerisinde kahraman sizsiniz. Belli aralıklarla size görevler atanıyor ve bunları tamamladığınızda diğer bölüme geçiyorsunuz. Eser tamamlanıp, bütün bölümler okunduğunda ise istenilen seviyeye gelinmiş olunacaktır. 
Dil Öğretim Yöntemleri
"Görevlendirme usulü okutma ile öğretimde başarı saklıdır."

Evet, bence bu yöntemle de dil öğrenmek mümkündür. Kişi hem okuyor, hem eğleniyor, hem araştırıyor ve hem de görev sorumluluğu kazanıyor. Eserin yapı ve gücüne bağlı olarak dilde istenilen seviyeye ulaşılabilmektedir. 

İşte ben de bu yöntemi bir şekilde test etmeye karar verdim. "Dilim Almanca" ismini verdiğim bir eser projesi başlattım. Fırsat buldukça yeni bölümleri kaleme alacak, her bölümde bir veya birkaç konuyu ele alarak hikaye anlatacağım. Kurgusal olaylara ve hayali karakterlere yer vereceğim. Her bölümde okura görevler atayıp, yapmasını isteyeceğim. Bu görevler hem dili öğrenmesine, pekiştirmesine ve sonraki bölümü anlamlandırabilmesine yardımcı olacaktır. 

Detaylarıyla birkaç bölümde tamamladıktan sonra ise daha ayrıntılı biçimde bu eserimi Damlahatname olarak kaleme alacak ve akabinde kitap olarak yayına sunacağım. Başarı oranı hakkında ise dönütler de yine bulunacağım. 
Eklentiler: Görsel 1

Kategori: Seyir Defteri | Gösterim: 210 | Ekleyen: jungnet | Etiketler: Dil öğretim yöntemi, dilim almanca, öyküsel anlatımla dil öğretme metod, öğretim yöntemleri | Değerlendirme: 5.0/1
Toplam yorum: 0
avatar