10:35
Altay Öktem’e göre yazmanın 6 kuralı Demek
Dünyanın en önemli şairi de olsanız, simitçiye göre müşteri, otobüs şoförüne göre yolcu, çocuğunuza göre babasınız.
Yazıtlarına önem verdiğim kıymetli şahsiyetlerden sadece bir tanesi olan Altay Öktem'in yazmak üzerine verdiği nüktelerden sadece birisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Gerçekten faydalı bulduğum bu kuralları kendim de yazım hayatımda daima uygulamakta ve zaman zaman yeniden okumaktayım 
Yazmak ve Yanın Üzerine Altay Öktem’in 6 Kuralı;

1. Edebiyatın hangi türünde yazarsanız yazın; samimi olun. Metnin kurmaca olması, samimiyetten uzak durulmasını gerektirmez. Edebiyat tarihinin bütün büyük yapıtları, kurmacayı bile çok samimi bir dille yansıtmışlardır. Edebiyatın günümüzdeki en büyük açmazıdır samimiyetsizlik.

2. Sadece kendiniz için yazın. Yazma sürecinde okuru, kitapçı rafını, kapak tasarımını, tanıtım yazılarını asla düşünmeyin, gözünüzde canlandırmayın. Yazdığınız metni kimin nasıl bulacağı değil, sizin nasıl bulduğunuz önemlidir. İçinize siniyorsa, tamam demektir.

3. Sürekli okuyun ama okuduklarınızı sürekli unutun. Beyin onları süzüp işine yarayacakları altın bir kutuda biriktirir ve zamanı geldiğinde yüzeye çıkartır. Bilincinize değil, bilinçaltınıza güvenin. Yüzlerce kitabın konusunu, kahramanlarının özelliklerini, hatta bazı diyalogları ezbere anlatabiliyorsanız, beyninize çok fazla posa yüklemişsiniz demektir.

4. Dönem dönem kendi içinize kapanacak, yazdıklarınızın dünyasına girip kendinizi o dünyaya kaptıracaksınız elbette. Ama ne yapıp edip sokaklardan uzak kalmamaya çalışın. Hayat sokaktadır! Metnin gerçekliği ile sokağın gerçekliği arasındaki bağı kopartırsanız, yazdığınız her şey mekanikleşir.

5. Şair yaşamı, romancı yaşamı, sanatçı yaşamı gibi kavramlara asla yüz vermeyin. Gündelik hayat içinde sürdürmeniz gereken yüzlerce rolden sadece birisidir sanatçı olmak. Dünyanın en önemli şairi de olsanız, simitçiye göre müşteri, otobüs şoförüne göre yolcu, çocuğunuza göre babasınız. Rolleri karıştırırsanız, hayat bedelini ödetir; ağır ödetir!

6. Asla bir yapıta çok vurucu, akılda kalıcı, sarsıcı bir cümleyle başlamaya çalışmayın. Sanıldığı gibi ilk cümle çok önemli değildir. Roman evlilik gibidir. İlk gecenin mükemmel olması bir evliliğin çok mutlu geçeceği anlamına gelmez. Okur parçaya değil bütüne bakar.

- Ek Bilgi Sayfası -

Bu yazı yayına girdiğinde;

Hava Durumu: Parçalı Bulutlu 23°C idi;
Döviz Kuru: Dolar: 3,6064 | Avro: 3,9309 | Altın: 912,70 | Borsa: 94.379 | Erik: 7 TL | Domates: 8 TL | Soğan: 2 TL | Sarımsak: 12 TL idi.
Ayrıca; Akdenizde 2 tekne battı, 250 kişi kayıp oldu, Kars'ta zırhlı araç devrildi ve 6 asker yaralandı, Türk mühendis ABD'de test uçuşunda hayatını kaybetti.
RSS: http://www.mevlutbakitapan.com/blog/rss/
booked.net
Eklenti: Görsel 1
Kategori: Edebi Kültür-Sanat | İnceleme: 94 | Ekleyen: jungnet Eklem: - Ek Bilgi Sayfası - | Etiketler: Altay Öktem, yazmakla ilgili, yazmaya dair, yazmanın 6 kuralı, Altay Öktem’e göre yazmanın 6 kural | Değerlendirme: 5.0/1
Bütün Yorumlar: 0
avatar
Mevlüt Baki TAPAN: Yeni bir kitap, yeni bir akım ve yaşam kalitesinin yükseltilme çabasıdır. İlk fikri sizlerden gelen ... »»

Bir başka blog yazım:

Hayat Devam Ediyor

 
Hayat devam ediyor. 

​​​​​İyi veya kötü bir yol tuttuk gidiyoruz. Tatilbudur.com şirketinde satış sonrası destek uzmanı olarak çalışmaya devam ediyorum. Bu anı da cepten yazıyorum. Nedeni ise nedensiz. Benim hatıratım diye yazma hakkımın olduğunu düşünüyorum. Her metin bir nutuk, bir nükte olacak değil ya. Bazen içimden gelenlerin de ifade edilmeye hakkı var. 
...>>Devamı<<

Bana Dair
Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar
Ümraniye/İstanbul, Türkiye

Facebook | Linkedin | Blogger

mevluttapan@gmail.com mevluttapan@live.com mevluttapan@yandex.com.tr İletişim | Destek Olun | E-Bülten
Özlüğüm
 "Almanca Eğitmen&Kalite Uzmanı Yazar" Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. E-ticaret, Web tasarım, Online reklamcılık, kozmetik, öykü, tiyatro, makale vb. kişi-kurumlara özgü kitap hazırlayarak gölge yazarlık, Çağrı merkezi kalite ve satış-pazarlama alanında danışmanlık-koçluk hizmeti, müşteri temsilcisi-Takım lideri eğitmenliğine ziyade Tatilbudur.com'da Satış Sonrası Destek Uzmanı olarak çalışmaktayım. 
Homepage Baukasten - uCoz